Jak je to s oddalováním a eliminací menstruace?


Je to už nějaký ten pátek, kdy se mi tehdejší spolužačka svěřila, že spolu s matkou zašly za svým gynekologem, aby jim oddálil menstruační cyklus, protože hrozilo, že si jinak řádně nevychutnají zamluvenou letní dovolenou. Tehdy mi to znělo jako něco neuvěřitelného, v dnešní době však se procento žen, které za pomoci antikoncepčních pilulek oddalují menstruaci, výrazně zvýšilo. Některé dokonce s hormonální pomocí cyklus prakticky téměř eliminují. Menstruaci bereme přitom jako přirozenou součást života a nad těmito praktikami stále ještě mnozí kroutí nevěřícně hlavami s obavou, že tím ženy narušují své zdraví.Podle odborníků však podobné obavy nejsou zcela na místě. Stále v mnohých z nás zůstávají ještě i určité předsudky z dob minulých, kdy antikoncepce v sobě obsahovala nadměrné množství hormonů, takže její užívání skutečně mohlo mít vliv na náš organismus. Oproti tomu v soudobých dávkách je toto množství omezeno na nezbytné minimum, proto na dlouhodobém užívání antikoncepce není nic, co by organismus výrazně zatěžovalo. A to dokonce platí i v případě, kdy s její pomocí oddalujeme či prakticky až eliminujeme pravidelný cyklus.

V minulých dobách, kdy antikoncepce ještě nebyla běžnou součástí intimního života, ženy od své pohlavní dospělosti a v průběhu manželství přecházely zpravidla z těhotenství do těhotenství, proto za svůj plodný život menstruovaly průměrně 160-krát. Současné ženy, které mívají cca. jedno až dvě děti, naproti tomu tento cyklus prožijí asi 450 krát. Naznačený nepoměr je tedy značný a podle řady odborníků skutečně není nijak nebezpečné, pokud se žena rozhodne, že se daný stav pokusí zregulovat na minimum. Je to ostatně výrazný trend západních zemí, i když se na první pohled může zdát, že je to zásah proti přírodě. Menstruace je totiž považována za důkaz plodnosti a zdraví ženy (je například známo, že když poklesne hladina tělesného tuku, pak cyklus ustává, což je hojný jev v případě onemocnění mentální anorexií) a je také důkazem, že žena není v jiném stavu. Rodina, partneři a některé ženy se tedy jen obtížně smiřují s představou, že zásah do přirozeného cyklu jejich organismus nepoškodí.

Neexistuje však žádný výzkum, který by prokázal, že menstruace podporuje zdraví a naopak její eliminace jej poškozuje. Někdy to naopak může být značná úleva, zvlášť pro ženy, které trpí silným premenstruačním syndromem (PMS), takže prožívají velké bolesti břicha, hlavy, prsou, výkyvy nálad, některé trpí opakovanými migrénami, nepravidelným či dlouhým cyklem a silným krvácením. Pro ty může být toto řešení velkou úlevou. Zvyšuje se rovněž hygienický standard. Soudobá medicína poskytuje ženám určité možnosti změny cyklu na tříměsíční, čtyřměsíční, ba dokonce až roční. Možné komplikace spočívají obvykle v případném velmi slabém krvácení, zvlášť v počátcích zavedení tohoto systému, ale ostatní průvodní problémy typické pro PMS téměř mizí. Pokud máte pochybnosti, nebo naopak zájem, konzultujte tuto problematiku se svým gynekologem.

Redakce