Pár rad k vybírání vhodné univerzální kabelky


Je nepochybné, že kabelku – jako nezbytnou součást všedního dne a pro mnohou ženu také výrazný módní doplněk – obvykle vybíráte podle svého osobního vkusu, stylu oblékání i posledních trendů. Pro běžný a pracovní den však nezaškodí mít v zásobě také univerzální kabelku, jež se dá vzít prakticky kamkoli a která se – kromě hodně extravagantního nebo ryze sportovního oblečení – hodí téměř k čemukoli. Ne všichni si jistě kupují špičkové věci od módních návrhářů, přesto je i tak třeba se poohlédnout po kabelce kvalitní.


Kupovat ryze levné věci se velmi často nevyplácí a ve výsledku se prodraží, proto raději čas od času sáhněte hlouběji do kapsy a zajděte do specializovaného obchodu. Kabelky, které koupíte v tržnici, jsou sice levné, ale jistě už samy máte zkušenost, že po pár měsících, ba dnech používání se vám často něco utrhne, odlepí či povolí a také povrch kabelky rychle zmatní, opotřebí se a nebo nenávratně poškodí, takže nezbývá než koupit kabelku další. Ve specializovaném obchodě vám nabídnou kvalitnější zboží, které je sice o něco dražší, ale na druhou stranu časem oceníte jeho větší trvanlivost, případně záruku výměny zboží nebo vrácení peněz. Navíc vám zde mohou poradit i s výběrem kabelky přesně k vašemu typu postavy, případně pro účely, které jim popíšete.

Kabelku však můžete vybrat i vy samotné. Stačí si uvědomit, co v ní a k ní budete nosit. Obvykle je univerzální kabelku dobré zvolit poněkud větší, pro lepší představivost – alespoň o formátu papíru A4. Oceníte to v případě, že si do ní budete potřebovat uložit nějaký úřední dokument, který není možné přehýbat. Pečlivě proto také zkontrolujte kvalitu materiálu a pevnost švů.

Pouze k samotné látce přišitá ucha kabelky obvykle neudrží případnou opakovanou větší zátěž, proto je lepší zvolit kabelku, kdy jsou ucha našitá př. do kovových kroužků, které jsou řádně ukotveny v kabelce. Tato poutka by měla být dost silná, pevná a dostatečně dlouhá. Jejich přišití zkontrolujte obzvlášť pečlivě. Volte raději širší pásky, protože úzké se při větším zatížení kabelky nepříjemně zařezávají do ramene, nehledě na jejich menší nosnost. V případě univerzální kabelky tedy dbejte na vaše pohodlí.

Velikost zvenku a zevnitř se může výrazně lišit, proto dobře překontrolujte, zda zdánlivě masivní kabelka uvnitř nemá kvůli špatnému rozvržení příliš stísněné prostory. Testovat tento prostor můžete například za pomoci vložení papírů či ještě lépe celé složky o rozměru A4. Tak budete mít jistotu, že v kabelce odnesete vše potřebné. Rozčlenění vnitřního prostoru na více kapes vám může pomoci při přehlednosti. Barvy volte spíše uměřené, tmavšími i krémovými jemně zdobenými variacemi rozhodně nemůžete nic zkazit. A konečně dbejte i na určitou bezpečnost. Kombinace zavírání na zip a na přezku a malé uzavíratelné vnitřní kapsičky na cennosti a mobil jsou jistě pro běžné nošení optimální.

Redakce