Česká značka: Remoska


Jen několik málo českých výrobků se může pochlubit celosvětově uznávanou ochrannou známkou, patří k nim například Hořické trubičky, Štramberské uši, Karlovarské suchary, Budějovické pivo, Třeboňský kapr, Žatecký chmel, Chamomilla bohemica nebo právě zmíněná Remoska. Je nezbytnou pomůckou, kterou najdete prakticky v každé české domácnosti a dost možná o její české exkluzivitě stále mnozí nemají ponětí. Více se o ní začalo psát například v roce 2003, kdy Remoska úspěšně začínala s dobýváním britského trhu. České kuchaře a kuchařky by přitom v té době nejspíše ani nenapadlo, že v řadě států něco tak běžného jako je Remoska neznají.


Označení Remoska je odvozeno od názvu podniku REMOS (REvize, Montáže, Opravy, Servis), kde byla nedlouho poté, co spatřila světlo světa, vyráběna. Vynálezcem Remosky byl na počátku 50. let Oldřich Homuta, který prototyp dále vylepšoval se svými spolupracovníky. První remoska ve skutečnosti nesla označení HUT (Homuta, Uher, Tyburec). Padesátá léta však přinesla vlnu znárodňování, a tak byla Homutova dílna připojena k výše zmíněnému podniku REMOS, který pokračoval s její výrobou. Vyráběly se zde dále také mj. držáky přístrojových pojistek.

První prototyp malé elektrické trouby s ohřevem shora, jak by se dala Remoska charakterizovat, byl velmi jednoduchý, neměl ani regulaci výkonu, ani nezajišťoval tepelnou izolaci hrnce. Až později se Remoska rozvinula do podoby, ve které ji známe dnes, tedy jako hrnec svrchu uzavíraný víkem se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, s proskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry. Toto víko bývá dodáváno s aluminiovými hrnci různé hloubky (podle rozměrů pečené potraviny), teplo sálá shora a je rozváděno po stěnách hrnce, čímž nedochází k připalování odspodu.

První skutečná sériová výrobna byla založena až ve Zdicích, kde se tamní podnik již od roku 1926 specializoval na pečící trouby (známé pod značkou ESČ). Již v roce 1957 se ale výrobna opět stěhuje, nyní do zcela nového závodu v Kostelci nad Černými Lesy, kde bylo Remosek do roku 1991, kdy byla výroba zastavena, vyprodukováno přibližně 2,7 miliónu kusů. Remosky se po třech letech s konečnou platností ujali podnikatelé Blažek a Uličník a ve Frenštátě pod Radhoštěm založili výrobní závod Remoska s.r.o. poté, co v roce 1994 zakoupili ochrannou známku tohoto výrobku. V roce 1999 byla navíc zakoupena licence DuPont na postřik teflonovou vrstvou. Poté, co se jim v roce 2003 podařilo proniknout na britský trh, otevřela se jim cesta do dalších zemí a v současnosti jde polovina výroby na export. Další česká značka si tak postupně buduje své zasloužené renomé ve světě.

Zdroj: Wikipedie

Redakce