Když máte pár kil navíc


Je nezpochybnitelné, že obezitu, zejména tzv. morbidní obezitu lze označit za civilizační chorobu, která může v řadě případů ohrozit lidské zdraví. Zde však nelze mluvit o pár kilech navíc, které mají ženy, jimž se někdy také říká boubelky. Mnohé by přitom před padesáti nebo před sto lety boubelkami nikdo nenazval, s oblibou se upozorňuje na výraznější proporce sex symbolu Marilyn Monroe. Na konci devatenáctého století byste zase jako jeden ze symbolů ženskosti našli například Lillian Russell, která vážila jistě přes sto kilo.


I ten, kdo trpí mírnější nadváhou, je dnešní společností stále ještě mnohdy odsuzován a s jeho životem je často spojena řada neoprávněně tradovaných mýtů. Nejjednodušší radou, kterou takový člověk obvykle dostane, je, aby se nepřejídal a cvičil. Různé výzkumy přicházejí s novými odhaleními, které současně podporují a zase zpochybňují do jaké míry se na nadváze podílí dědičnost a genetické zatížení.

Nadváhu však může způsobit rovněž špatná funkce štítné žlázy, nebo různé nemoci, jejichž projevy jsou následně tlumeny či odstraňovány například hormonální léčbou. Největší problém je proto srovnat se s míněním okolí, které dokáže vyvinout neúměrný tlak. V případě, že jedinec pak skutečně kompenzuje tento stres jídlem, jedná se o působení zcela kontraproduktivní. Na druhou stranu se přejídat může i velmi štíhlý až hubený člověk, který nepřibere pouze zásluhou výrazně rychlejšího metabolismu. Nekontrolovatelné jedení může být rovněž fází, která je následkem předchozího držení diety.

Boubelky rozhodně mají i své obdivovatele a často také muži sami potvrzují, že ve skutečnosti se jim více líbí ženy, které mají výrazné křivky, než ty, které se pyšní chlapeckou postavou. Samozřejmě obojí je ryze věcí osobního vkusu, ale argument, že silnější lidé nejsou schopni najít si z tohoto důvodu životní partnery, jsou neopodstatněným mýtem. Kolem pěti až deseti procent mužů naopak se zalíbením spočine na hodně výrazných proporcích partnerů. Vždy se najdou extrémy a někomu se líbí hodně štíhlé siluety, a pro jiného se žena mění v bytost hodnou zájmu až od váhy aspoň nad sto kilo.

Nejdůležitější nakonec bývá nikoli to, kdo má jakou postavu, ale jak ji umí nosit. Dáma v podobě Haliny Pawlowské bude vždy respektována, protože už objevila klíč k tomu, jak být svá. Být osobností s odpovídajícím sebevědomím, mít ráda své tělo, ale nezapomínat ani na zdravý životní styl, to jsou prosté, ale účinné rady, které platí pro všechny věkové i hmotností kategorie.

Redakce