Kým je, poznáte až na druhý pohled


I když nemusíte věřit na lásku na první pohled, nebo byste tak žádný vztah s vašimi dosavadními partnery nenazvali, přesto se váš prvotní dojem od toho pozdějšího, “druhého”, v určitém směru obvykle poněkud liší. A někdy se dokonce jedná o rozdíly markantní. Na prvním dojmu se výrazně podepíše chemie, vzbouřené hormony a s nimi spojené známé “růžové brýle”. Až ty spadnou, můžete pouze doufat, že je záhy nevyměníte za brýle se skly černými, což je jistě extrém, ale nebyly byste první ani poslední, komu se něco podobného přihodilo.Prince na bílém koni čeká jistě málokterá z vás, přesto je jisté, že pro sebe hledáte pana pravého, se kterým ve vašem vztahu či v představách o společně stráveném čase zapadnete do sebe jako ozubená kolečka ve fungujících hodinkách. Je jistě rozdíl, pokud hledáte partnera pro krátkodobý flirt a pro dlouhodobý vztah. V prvním případě o něm nechcete už více slyšet, takže jeho následné vážné naléhání, co bude s vámi dál, vaše předpoklady vůbec nesplňuje, v opačném případě byste za takovýto projev zájmu byla ráda, jenže záhy zjistíte, že partner už po první společně strávené noci nikdy nemínil zavolat, protože jste si omylem vybrala klasického záletníka.

Je tedy dobré si i přes první silné dojmy z druhého uvědomit, že nebývá všechno zlato, co se třpytí, a že i pod zdánlivě všedním zevnějškem se může skrývat perla, kterou odhalíte až časem. Vyplatí se proto počkat s konečným úsudkem na pozdější dobu. Mějte oči otevřené a hlavně hodně poslouchejte to, co o sobě bude vyprávět. A v tom vyprávění ho nevtíravě, ale se zájmem podporujte. Čím víc se o něm dozvíte, tím lépe ho poznáte.

Mohou to být i vzpomínky na dětství, které ho formovalo, na jeho předešlé rodinné zázemí i na představy, s nimiž vstupuje do vztahů. Snažte se proto získat co nejvíce informací. Pokud o sobě zjevně odmítá mluvit, je to první signál, který byste neměla nechat bez povšimnutí. Možná je to skutečně hrdý a uzavřený typ, ale třeba skutečně cosi nepříjemného skrývá. Partnerce, se kterou si muž chce jen krátkodobě užít, nemá důvod o sobě něco víc prozrazovat, když si je vědom, že za pár dní jí stejně ukáže záda.

Všeho moc škodí, takže když vás nový partner doslova obletuje, zahrnuje růžemi a chce váš hlas slyšet každou minutu, nemusí za tím vším být jen vysněná romantická gesta, ale také jednání potenciálního žárlivce nebo muže s nízkým sebehodnocením. Pokud pozornost přetrvává nezvykle dlouhou dobu a partner na vás doslova visí, může to koneckonců i vás samotné brzy začít obtěžovat. Zkušenosti žen, které na vlastní kůži poznaly jednání extrémních žárlivců či dokonce mužů s agresivními sklony, kteří se někdy takto na počátku projevují, by vás měly varovat.

Muž, který se s vámi bude na druhou stranu od počátku dělit o každý halíř na útratě, vás velmi pravděpodobně také příliš nenadchne. Naopak zdravě sebevědomý, nikoli namyšlený a přiměřeně pozorný muž, který si časem získá vaši důvěru, je nepochybně tím správným a vysněným typem. Bohužel i mezi muži, kteří působí jako ideál, se najdou partneři s rychlým tahem na branku, zkušení svůdci, ba dokonce sňatkoví podvodníci.

Z tohoto úhlu pohledu je však riskantní každý vztah. Je důležité být si vědomi popsaných rizik a důvěřovat, ale prověřovat. Problémem často totiž bývá netrpělivost, kterou má mnoho žen ve vínku. Tedy to, že se chtějí příliš brzy dobrat závěru, zda právě tento muž je ten pravý. A z toho se rodí omyly a problémy. Tolerance k chybám, pochopení, společné překonávání překážek, zážitky a zájmy, podobné hodnoty a také pár přitažlivost probouzejících odlišností, to bývá obvyklý základ dlouhodobého vztahu. A aby vztah dostal šanci být dlouhodobý, dejte také sobě šanci se nejprve předtím delší dobu řádně poznávat. Často když vztahu příliš brzy zvoní svatební zvony, také mu záhy zvoní umíráček.

Redakce