Výročí týdne: Světový den zdraví


Sedmý duben je v Čechách dnem vzdělanosti, protože 7. dubna 1348 vydal Karel IV. zakládací listinu pražské univerzity. Ve světe se však slaví rovněž jako světový den zdraví. Právě 7.dubna 1948 byla v Ženevě založena Světová zdravotnická organizace (World Health Organisation – WHO, česká zkratka: SZO). Již v roce 1945 účastníci na konferenci OSN jednohlasně schválili návrh Brazílie a Číny na vytvoření nezávislé mezinárodní zdravotnické organizace v rámci OSN. 7. dubna 1948 pak 26 z 61 států OSN, které podepsaly zakládací listinu WHO, ratifikovalo svůj podpis na této listině a uložilo tyto ratifikační listiny u generálního tajemníka OSN.V loňském roce tak Světová zdravotnická organizace oslavila již šedesát let své existence. Česká republika (v rámci bývalé Československé republiky) je členem této organizace od jejího založení. WHO má nyní 192 členských států, které jsou rozděleny do 6 regionů. Evropské regionální kanceláře WHO sídlí v Kodani, její centrála se nachází v místě založení organizace, tedy ve švýcarské Ženevě.

Nejvyšším orgánem WHO je Světové zdravotnické shromáždění (World Health Assembly – WHA), které se koná za přítomnosti ministrů zdravotnictví všech členských států každý rok v Ženevě, kde se rozhodují hlavní politické záležitosti a strategie WHO. Současnou generální ředitelkou je Dr. Margaret Chan. Kancelář WHO pro Českou republiku se nachází v Praze, v domě OSN.

Statut WHO stanovuje jako svůj hlavní úkol: „dosažení všemi lidmi nejvyšší možné úrovně zdraví“. Hlavní úlohou je postupně likvidovat především klíčové infekční nemoci jako SARS, malárie či AIDS, realizuje také programy na vývoj a distribuci vakcín. V roce 1979 WHO vyhlásila, že první nemocí v historii lidstva, která byla vymýcena, jsou pravé neštovice. WHO se blíží úspěchu ve vývoji vakcín proti nemocem, jako jsou malárie a schistosomóza (infekční nemoc způsobená motolicemi rodu Schistosoma) a plánuje v nejbližších letech eliminovat zejména dětskou obrnu.

Médii čas od času proletí zmínka o WHO v souvislosti s jejími celosvětovými kampaněmi, např. za zvýšení konzumace zeleniny, nebo za snížení konzumace tabáku, informace o výzkumech – např. zda elektromagnetické pole kolem mobilních telefonů nemá negativní vliv na zdraví, ale i kontroverzní rozhodnutí, to když například v dubnu 2003 WHO doporučila, že obsah cukru ve zdravé dietě má být méně než 10%, což následně zvedlo vlnu lobbování (nátlaku) cukrovarnického průmyslu právě proti tomuto doporučení.

Zdroj a více informací: Wikipedie, www.who.cz

-red-