Když nejste jako bývalá


Čas umí být milosrdný a odvát mnohé bolesti a zklamání, často ale také otupí hrot prožitému dění natolik, že ve vzpomínkách se nám vybavuje již jen to hezčí, co nás potkalo. Podobným měřítkem někteří lidé občas hodnotí i předchozí vztahy, pozapomenou na problémy a vidí jen to, co bylo dobré. Jistě na tom není nic špatného a je to přirozená psychická obrana, bez níž by se nedalo žít, jenže se někdy můžete setkat s tím, že vás minulost bude pronásledovat, a to zosobněním partnerovy ex, kdy vám partner začne naznačovat nebo v horším případě předhazovat, v čem byla jeho ex lepší.Každý člověk má v sobě určitou míru egocentrismu, proto by si v hloubi duše pro sebe přál jen samé výhody. Do podvědomí si ukládá vzorce jednání ze strany okolí, které mu kdy byly příjemné. Následně se jich snaží opakovaně dosahovat ve svém životě (ty nepříjemné pokud možno eliminovat) a tyto prožité zkušenosti mu pomáhají nastavit určité mety, nebo laťky, kam až by si dotyčný přál vystoupat. Někteří lidé, nejen muži, i když právě o nich je zde řeč, se pak místo sebe pokoušejí podle těchto kritérií formovat okolí, často svého stávajícího partnera. Prostředky přitom volí různé. Například se snaží vnutit partnerovi tu část jednání svého expartnera, kterou považují za (pro sebe) přínosnou. Neuvědomují si však, že nový partner je jiná osobnost a že jsou to oni, kdo takto napůl ustrnul v minulosti a brzdí tak svébytný rozvoj vztahu aktuálního.

Zpravidla se stín expartnerky nad vámi vznese jen občas. Pak je na vás, jak se s danou situací vypořádáte. Stačí vycházet z vědomí, že pokud by byla jeho minulá partnerka tak dokonalá, nebyl by důvod, proč se rozejít – ani na jedné straně. Jednoduše si v tomto případě svou minulost partner zidealizoval, a tomu je třeba se postavit rázným odmítnutím podobného srovnávání. Uznejte jeho minulost nejdříve pozitivním sdělením na účet jeho ex, ale následně se mu snažte vysvětlit svůj osobitý postoj.

A když už není jiné cesty, upozorněte ho, že vůči vám a vašemu společnému vztahu je to nefér, nebo ho v nějaké (pozor ale nepříliš citlivé) situaci srovnejte se svým expartnerem. Na hrubý pytel hrubá záplata, dost možná si neuvědomuje, jak nepříjemně to působí, tak ať to aspoň jednou zakusí na vlastní kůži. Důležité je však především zachovat si svou důstojnost, nesnažit se v podobném případě partnerovi a jeho ideálu přizpůsobit. Ona byla ona a vy jste vy, to by mu mělo být z vašeho jednání jasné. Milující muž by měl přijmout svou partnerku takovou, jaká je.

V horším případě máte po svém boku ryzího egoistu, který myslí jen na svůj osobní prospěch, negativistu, jenž nikdy neumí být s ničím spokojený a jako důvod pro vyjádření této nespokojenosti se dokáže obrátit třeba až k Adamovi a Evě, nebo jedince, který už pozapomněl na minulá příkoří, dost možná byl on tím, kdo byl opuštěn, a sní o tom, jaké by to bylo, kdyby se ke své expartnerce mohl vrátit. Pokud se jedná o některý z těchto případů, pak vás moc růžová budoucnost v tomto vztahu nečeká. Dusno, nespokojenost, kritizování, předhazování, v čem všem byla ex lepší, hádky, případně rozchod, protože vy nikdy nedosáhnete “potřebných” kvalit. Potom je lepší z podobného vztahu odejít raději včas a o své vůli.

Redakce