Výročí týdne: první turista ve vesmíru


Před osmi lety se do vesmíru podíval první turista. Byl to americký podnikatel a miliardář Dennis Tito, který 28. dubna 2001 odstartoval z kosmodromu Bajkonur v kosmické lodi Sojuz TM-32. Několik dní pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici, na oběžné dráze strávil celkem 7 dní, 22 hodin a 4 minuty. Sám Dennis Anthony Tito (narozený 8. srpna 1940 v newyorském Queensu) se však proti označení vesmírný turista ohrazuje. Sám sebe považuje za „nezávislého výzkumníka“, neboť na oběžné dráze provedl několik vědeckých pokusů.Tento turistický, nebo dle miliardářových slov výzkumný výlet, otevřel novou etapu kosmonautiky. Dennis Tito za výlet do vesmíru zaplatil plných 20 milionů dolarů. Po něm jeho příkladu následovali další a pořadník zájemců o vesmírné dobrodružství se neustále rozrůstá. Také Titův následovník Jihoafričan Mark Shuttlerworth zaplatil za pobyt na oběžné dráze Země stejnou sumu, zůstal však na ní dokonce o dva dny déle, tedy 9 dní. Výlet jim zprostředkovala cestovní kancelář Space Adventures ve spolupráci s ruskou kosmickou agenturou Roskosmos. Do kosmu se zatím podívalo celkem šest vesmírných turistů, mezi nimiž byla i jedna žena.

První vesmírnou turistkou se stala Američanka Anuše Ansariová, která na palubě lodi Sojuz TMA-9 rovněž prováděla několik pokusů pro Evropskou kosmickou agenturu ve stavu beztíže. Sojuz TMA-9 odstartoval 18. září 2006 v 06:08 SELČ. Experimenty se týkaly například vlivu radiace na členy posádky ISS, vlivu změn ve svalstvu na bolesti zad atd. Ansariová se vrátila na Zemi 29. září v 03:13 SELČ spolu s předchozí, tj. 13. posádkou stanice ISS v lodi Sojuz TMA-8.

Na výlet do kosmu by se rády podívaly i známé tváře, mluvilo se například o zpěváku Michaelu Jacksonovi či modelce Cindy Crawford. Rusové však nedávno oznámili, že chtějí s vesmírným turismem na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) skončit. Důvodem má být rozšíření tamní stávající posádky o zástupce jiných států než je USA a Rusko na dvojnásobek. Potenciální vesmírní turisté tak možná budou nuceni odložit své plány na neurčito.

Zdroj: Wikipedie

-red-