Jak často na sebe muži a ženy myslí?


Jakkoliv by si to ženy přály jinak, žena a muž jsou v mnohých směrech rozdílné bytosti, jak se píše ve známých knížkách typu “muži jsou z Marsu a ženy z Venuše”, což se projevuje nejen v různých zásadních věcech, ale i v detailech. Jedním z faktů, s nímž se žena musí smířit, je rozdílnost myšlení. A to i v oblasti, která je velmi zajímá, tedy jak často zamilovaný muž myslí právě na ni. První rozdíl je již v tom, že muže by vesměs nic podobného ani nenapadlo řešit, kdežto ženy podobná myšlenka napadá někdy i celkem často.Zvláště čerstvě zamilované ženy na partnera myslí velmi často, v duchu si představují budoucí schůzky, rekapitulují minulé, snaží se přijít téměř od počátku na to, jak se daný vztah bude dále vyvíjet, zda muže zaujaly či jaký dárek nebo akce by ho potěšily. Takové myšlenky zaberou prakticky čas od rána do večera. Je to dáno i tím, že pro ženy je skutečně obtížnější než pro muže oddělit lásku od práce a jiných všedních povinností, navíc v myšlenkách, stejně jako často při hovoru nemusí dospět ke konečnému řešení, pouze se jimi nechávají příjemně (v případě krize naopak i nepříjemně) unášet.

Muž je tvor cílový, takže mu stačí, když dá dohromady “bojový plán” schůzky, kterého se pak může držet, případně improvizuje až když daná situace nastane. City se navíc snaží oddělit od práce a emocím podléhá více jen v určitých napjatých obdobích, ať již je to počátek, zásadní problém nebo konec vztahu. Pak na partnerku skutečně myslí poměrně často, nicméně ve srovnání se ženami muži i přesto výrazně zaostávají.

Podle výzkumů zamilované ženy myslí na své partnery v průměru třikrát častěji než zamilovaní muži na ně. Zatímco u žen by se dalo říct, že s přestávkami na partnera zpočátku myslí téměř celý den, muž si v průběhu prvního roku vzpomene obvykle ráno po probuzení, a pak asi dvakrát za hodinu, později se tato frekvence sníží na hodnotu párkrát za den. V průběhu času a v pozdějších fázích vztahu se tento rozdíl ještě prohlubuje. Nicméně i myšlenky ženy ovládnuté stereotypem později výrazně snižují svou intenzitu.

Není třeba se však ničeho obávat, pokud si věnujete přiměřenou pozornost ve chvílích, kdy jste spolu. Důležité je rovněž nezapomínat na společné akce a plány, které těší vás i partnera, čímž dočasně opět zvyšujete intenzitu myšlení, protože příjemnými věcmi a očekáváními se lidé v mysli zaobírají rádi, a pokud jsou spojeny i s jejich partnery, myslí tak více i na ně. Ženy by měly mít pochopení a nepátrat tedy ani tolik po tom, jak často na ně partner myslí, jako spíš jak často pro ně partner něco udělá, protože to je víc v souladu s jeho světem a způsobem vyjádření zájmu a citů.

Redakce