Správná obuv pro vaše dítě


Nákup obuvi pro dospělé se často řídí módou a vkusem dané osoby, vyzkoušením, zda vás daná obuv netlačí a boty vám jednoduše padnou. Někdo si na obuvi velmi zakládá a mnohé známé osobnosti by mohly předvést ukázkový botník, jiný kupuje spíše obuv jako potřebný doplněk, který by měl být pohodlný, přiměřeně kombinovatelný a trvanlivý. Podobná kritéria je třeba volit i u dítěte, kde je navíc nutné nezapomínat na zdravotní kritéria a na to, že noha dítěti roste jako z vody. Proto by partneři, kteří často mají v období rodičovství napjatější rozpočet, měli být při volbě obuvi uvážliví a nehledět pouze na vzhled, ale hlavně na kvalitu, protože noha se dítěti v té době právě formuje a nevhodná obuv může být základem pozdějších zdravotních komplikací.


Dítě by nohu v botě nemělo mít ani příliš volnou, ani naopak sevřenou, proto je třeba dítěti nohu správně přeměřit. Nespoléhejte pouze na zkoušení obuvi až na místě, protože dítě ještě nemá vyvinutý odhad, zda ho bota skutečně tlačí a zda mu správně sedí. Ostatně to znáte sami, že první dojem z obuvi může být jiný, než když se v ní chvíli procházíte. Jedinou možnou prevencí je proto přeměření nohy před každým nákupem – opět je třeba nezapomínat na růst nohy, který bývá někdy i skokový. Dítětem roztažené používané botky, které mu ještě “jsou”, nemusí u nových již velikostně odpovídat. V krajním případě aspoň zkontrolujte, zda má dítě ve zkoušené obuvi před palečkem asi centimetrovou rezervu.

Dítěti přeměříte nohu buď na specializované podložce s velikostmi, kterou mívají ve většině obchodů, nebo doma. Nejlepší je vzít tužší papír, postavit na něj dítě, obkreslit pečlivě nohu (pro jistotu obě, někdy se vyskytují i velikostní anomálie pravé a levé nohy) a rozměry pak změříte snadno jakýmkoli centimetrem. A při koupi pak počítejte s cca centimetrovou rezervou. Svinutý krejčovský metr se rozhodně vyplatí nosit s sebou, a to nejen na nákup bot. Důležitá je totiž nejen délka, ale i šířka obuvi. Jak bylo psáno v úvodu, není dobrá ani velká a nohu nedostatečně fixující volnost, ani příliš úzká obuv, v níž může docházet k narušování cirkulace krve.

Nohy narostou dětem i závratnou rychlostí, proto je čas od času přeměřte a kontrolujte, zda jim bota ještě sedí tak, jak má. Při výběru materiálu dětské obuvi se zaměřte hlavně na měkké, prodyšné přírodní materiály. Dětem se nohy často poměrně dost potí, proto by materiál měl umět pot do sebe absorbovat. To platí jak o povrchu boty, tak i o vnitřku, který se dá případně upravit nákupem vhodné savé vložky. Vložky do bot je někdy také dobré konzultovat s lékařem, zvláště v případě, že vás dříve upozornil na možný problém s vývojem nožní klenby, například hrozící “plochou nohou”. Pak je vhodné koupit speciální vložky zdravotní.

Botky by měly být spíše lehčí, u malých dětí upřednostněte kotníčkovou, dobře ohebnou obuv. Podpatek volte pokud možno nízký a široký. Zbytečně vysoké a úzké podpatky mohou narušit vývoj klenby nohy dítěte. Pokud si nevíte rady, nechte si pomoci s výběrem od personálu v prodejně. A snažte se pokud možno nekupovat dětem obuv nejistého původu z nekvalitních materiálů, kterou nabízejí různí obchodníci v tržnicích. Mějte na paměti zdravý vývoj dítěte po všech stránkách.

Redakce