Žárlivost na expartnera


Prožili jste bok po boku několik dní, měsíců nebo let a vaše cesty se nakonec rozešly. Říkali jste, že zůstanete přáteli, nebo byl rozchod jednou velkou sérií hádek a nedorozumění. Čas trochu otupil první porozchodový šok, občas se o svém ex něco dozvíte, možná se pokoušíte scházet již jen jako přátelé. Semtam ještě zabolí, že někdo, kdo kdysi sliboval nehynoucí lásku právě vám, je nyní někde pryč, uvědomujete si však, že co nesete zdaleka nejhůře, je možnost, že váš expřítel začne nebo začíná chodit s někým jiným.


Vztah skončil, ale žárlivost nezmizela, někdy je spíš ještě větší, protože vaše bolavé vnitřní já podrážděně reagujete na události v životě vašeho ex, jako kdyby vztah vůbec nebyl minulostí. Často to bývá důsledek snahy zůstat v kontaktu a stát se přáteli ještě dříve, než se skutečně smíříte s rozchodem. Nedáváte možnost uklidnit rozbouřené nitro známým a osvědčeným: “sejde z očí, sejde z mysli”, a také “co oči nevidí, srdce neželí”. Jsou to otřepané fráze, ale záhy zjistíte, že nemluví o ničem jiném než o potřebě dát bolavému srdci čas a odstup, což je v tomto případě nejmoudřejší řešení.

Pokud se nevídáte, zaskočí vás, že podobnou bouři pocitů dokáže vyvolat i jen letmá zmínka společného známého, že váš ex k sobě právě nastěhoval novou partnerku. Stává se to tím spíš, pokud vy v té době ještě nového partnera nemáte. Sotva zajizvené rány se ozývají a opět bolí jako těsně po rozchodu, fantazie pracuje naplno a vy dokážete myslet hlavně na tu novou. I když jste jinak šlechetná bytost, s údivem zjišťujete, že mu novou známost zkrátka nepřejete a stále to cítíte jako zradu na vás. Jak rychle se oklepal, nikdy vás nemiloval tak jako vy kdysi jeho, nyní stejné pozornosti a polibky, které věnoval vám, dává jiné.

Nejtrpčeji nesete většinou fakt, že zatímco vy trpíte, on si již užívá v náruči jiné ženy. Skutečnost bývá taková, že po rozchodu si ženy obvykle dávají čas, aby se před dalším případným vztahem vzpamatovaly, zatímco muži si dokážou najít novou partnerku i po několika dnech či týdnech. Neznamená to však vždy, že se do nové partnerky šíleně zamilovali a minulost jim je již bytostně cizí, obvykle je to jen jejich způsob vyrovnání se s předchozí ztrátou.

Pro vás je však hlavně důležité dostat se ze stavu, kdy vám cosi uvnitř našeptává, že chcete svého expartnera zpět. Uvědomte si, že jste ještě neprošla všechny očisťující porozchodové fáze, což chce svůj čas, ale také fakt, že k rozchodu vedly určité důvody nebo sled okolností, které je nyní nutné si připomenout. I kdyby to mělo být s papírem v ruce, kde si vypíšete všechna negativa a budete přitom hodně ostrá a upřímná.

Nejlépe bude, pokud si pak tento papír necháte vystavený někde pěkně na očích, abyste k němu mohla čas od času sklouznout pohledem, případně doplnit ještě další mínusy, které jste prve opominula. Po čase tento papír můžete třeba i zakopat, roztrhat nebo spálit. Je to takový malý očisťující rituál, který si v myšlenkách můžete vyvolávat vždy, když se začnou nepatřičně stáčet k minulosti – vy jste ji přece již spálila či pohřbila.

Zaměřte se na sebe, na to, co vám dělá radost, vyrážejte s přáteli, vyzkoušejte dlouho odkládané věci, oprašte staré nebo najděte nové koníčky a zájmy. Vše, co vám naplní čas, který byste jinak strávila se svými neveselými myšlenkami, je vítané, potřebné a má ozdravný účinek. Aktivita a pohyb povzbuzují spolu s vyplavováním endorfinů příjemné pocity, takže nezapomínejte ani na ně. Od svého ex si udržujte odstup, až teprve jednou v budoucnu bude čas jen na ty hezké vzpomínky, nejlépe po boku někoho jiného, kdy rekapitulace minulosti dávno ztratí svou intenzitu a zbudou po ní jen prchavé a dočasné dojmy.

Redakce