Dnes na talíři: červená řepa


Ti, kteří temně červenou až vínovou zdravou a výživnou zeleninu neodsoudili k věčné záhubě, třebaže ji mají ve spojení s podivnými neidentifikovatelnými kostičkami salátů ze závodních a školních jídelen, občas slýchají větu: Jak můžeš tu červenou řepu jíst? Odpověď je nasnadě, správná úprava dokáže s každým jídlem divy, navíc červená řepa bývá trochu nespravedlivě odsouzena jen do podoby temně vínového salátu s mnohdy neidentifikovatelnou chutí. V české kuchyni jí téměř jiné místo nebývá vyhrazeno, třebaže u nedalekých sousedů, zejména v Polsku nebo na Ukrajině byste zajímavých receptů s červenou řepou našli celou řadu.



Červenou řepu používali už staří Římané před 3000 lety, tenkrát však pro ně byla spíše léčivem než běžnou součástí pokrmů. Řepnou bulvu můžete jíst syrovou i vařenou či nakládanou, zpracovávají se však i listy této rostliny, které obsahují beta-karoten, vápník a železo. Celá rostlina pak obsahuje dostatek vitaminů A a C, křemíku, draslíku, minerálů i kyseliny listové. Kdo ji zahrne do svého jídelníčku, posílí podle odborníků zejména svůj imunitní systém, antioxidaci a očistu organismu od škodlivých látek, tvorbu červených krvinek, sníží cholesterol a celkově přidá další složku potravy, která působí jako vhodná prevence proti rakovině. Křemík, jehož je řepa jedním z nejvýznamnějších přírodních zdrojů, je navíc nesmírně důležitý pro tvorbu a pevnost vazivových tkání a kostí, elasticitu a zdraví cévních stěn a v neposlední řadě pružnost a mladý vzhled pokožky, pevné vlasy a nehty.

Komu vadí její zvláštní aromatická chuť, může při vaření přidat trochu octa, který ji ztlumí. Pro uchování živin je nutné ji před tepelnou úpravou neloupat. Kdo se domnívá, že když nekonzumuje řepný salát, nikdy se ve svém jídelníčku s ničím, co je s červenou řepou spojené nesetká, je na omylu, protože výrazné řepné barvivo se používá v potravinářství k dobarvování př. zmrzlin, karbanátků či některých tomatových sosů. Narůžovělá moč či stolice po požití červené řepy není důvodem k panice, je to pouze dokladem toho, že vaším trávicím traktem červené barvivo prochází v původní podobě.

Kuřecí játra s červenou řepou

Ingredience:

500 g kuřecích jater
3 lžíce olivového oleje
1 lžíce másla
2 větší červené řepy
1 citron
pepř a sůl

Postup:

Omytou a osušenou červenou řepu nakrájejte na měsíčky, potřete olejem, zakapejte citronem, osolte a pečte 45 minut v troubě. Mezitím si na pánvi rozehřejte olej, na kterém zvolna opékejte játra, přibližně 6 minut po každé straně. Upečená játra nakrájejte na plátky, podle chuti osolte a opepřete (játra nikdy nesolte před tepelnou úpravou). Játra podávejte s opečenou řepou. Jako příloha se velmi dobře hodí rýže či těstoviny.

Zdroj: Wikipedie

-red-