Když chcete vlastní web


Rozvoj informačních technologií a služeb, které jsou nabízeny na internetu, jde stále kupředu a dávno jsou pryč doby, kdy každý, kdo chtěl mít své vlastní webové stránky, musel si je umět vytvořit, a pak je umístit na nějaký internetový server. Samozřejmě, že je stále možné si vytvořit statické HTML a CSS stránky, nebo – pokud umíte programovat, stránky dynamické, třeba za pomoci PHP či ASP a databází. Běžný uživatel však hledá cesty co nejsnazší, a dnes i pro něho je tu celá řada možností.Kdo si chce zapisovat své denní zážitky a postřehy, pak nejlépe využije služby jako www.blog.cz nebo www.bloguje.cz, případně doplňkový www.sblog.cz u svého profilu na lide.cz, kolem kterých existuje již rozsáhlá komunita uživatelů, s nimiž se “blogeři” mohou vzájemně navštěvovat, psát si komentáře, soutěžit o nejlepší blog či nejvyšší návštěvnost. Kdo chce na svůj web umísťovat spíše než texty různé pěkné obrázky, zajímavé odkazy, menší soubory a vyměňovat si rovněž zkušenosti s jinými uživateli, jistě uvítá službu www.webovastranka.cz.

Pro amatérské i profesionální webové stránky, na nichž chcete prezentovat sebe, svou firmu, fotoalbum nebo jakýkoli projekt, který si chcete upravovat na míru, případně jste ochotni si připlatit za profesionální podporu a doplňky, jsou pak vhodné www.estranky.cz, v širším povědomí méně známý a přesto dobrý projekt www.webgarden.cz nebo velmi oblíbený a kvalitně udělaný www.webnode.cz.

Kdo si zvládne udělat projekt sám, umí kódovat, programovat, nebo využít některý z volně přístupných CMS (redakčních systémů, které si můžete prohlédnout a v demoverzích vyzkoušet například na: www.opensourcecms.com), pouze hledá hosting, za který nemusí ročně platit, pak se nabízejí především dvě varianty. Buď je na výběr služba www.webzdarma.cz nebo www.ic.cz. Pro běžný menší web jsou obě bohatě dostačující. Složitější CMS na nich sice zpravidla neběží příliš korektně, nejdou nainstalovat, nebo se pak pomalu načítají, nicméně i zde s některými z nich lze začít. Stačí se zaregistrovat, nastavit pár parametrů či připravit databázi, která bývá v tomto případě jen jedna, ale pro menší projekt jich ani víc není třeba, a nahrát připravené stránky.

Představili jsme vám pouze základní přehled nejznámějších možností, jistě se časem objeví nebo vy sami objevíte či znáte i řadu jiných možností. Pro toho, kdo hledá místo, kam rychle a zdarma umístit web, nebo kde jej snadno a během pár hodin (v případě minimálních úprav i minut) vytvořit, je však jistě dostačující. Stačí jen zvolit variantu, která vám vyhovuje a začít. Někdy je lepší vyzkoušet více služeb, abyste zjistili, která vám nejlépe vyhovuje. A komu nevyhovuje žádná, pak si musí nechat webové stránky vytvořit, případně si pro své nároky na hosting obstarat nějakou placenou variantu. I ty se dají sehnat v řádu desítek korun měsíčně.

Redakce