Kouzlo křížovek


Hrátky se slovy, doplňování správných písmenek, případně čísel nebo obrázků, je vděčnou a oblíbenou kratochvílí. K mým oblíbeným křížovkám patří obrázkové osmisměrky, švédské křížovky i roháčky. Nedá se naopak říct, že bych někdy propadla kouzlu sudoku, jehož módní vlna se zvedla poměrně nedávno, stále ještě přetrvává, ale největší rozmach, kdy na vás sudoku vykouklo skoro z každého kousku tištěného periodika nebo letáku, již je podle mého soudu pryč. Sudoku se zařadilo po bok klasických křížovek, ale již zdaleka tolik nevyčnívá z řady.Zajímavé je, že první křížovka je sice všeobecně připisována americkému vynálezci Arturu Wynnemu, jehož první křížovku čtenáři mohli luštit na stránkách newyorských novin 21. prosince 1913, první doplňovačku v podobě “křížové hádanky” zveřejnila však již o víc než deset let před ním pražská učitelka Milada Antošová. Roku 1902 se této písmenkové doplňovačce říkalo hádanka křížová, o rok později však již vstoupil do povědomí zkrácený a hezký český název křížovka. Koho by to napadlo, že poprvé se zřejmě “křížila slova” u nás, a až potom se křížovky rozletěly do světa?

Obliba křížovek je někdy tak velká, že mnozí hned po nákupu časopisu nalistují křížovkářskou stránku a až teprve ta je vyplněná, pustí se do ostatní četby. Může to být jistě motivováno cenami, které lze za správná řešení mnohých křížovek obdržet, pro někoho je to ale spíš cosi jako neuvědomovaný rituál či záliba. I při probírce starých tiskovin, pokud někde náhodou vykouknou nevyluštěná políčka, bývají vytržena a až po vyluštění teprve vyhozena. Křížovky mají totiž pro mnohé cosi jako magickou přitažlivost.

Tajemství, které je spojené s vyluštěním tajenky, zkrátka láká. Nejúčinnější věci občas bývají ve své podstatě jednoduché a prosté. Obliba křížovek by se ostatně dala označit za lidstvu prospěšnou, protože tříbí jeho slovní zásobu, podporuje čtecí schopnosti i udržování paměti ve formě, což je výhodné například pro starší lidi, kteří se nezřídka právě této činnosti rádi věnují. I když na internetu najdete celou řadu křížovkářských webových stránek, nejvíce z nich pravděpodobně využijete ty, které se dají vytisknout, případně on-line křížovkářský slovník. Stále se křížovky nejlépe totiž luští s tužkou v ruce a počítač tohle prosté kouzlo jen tak nenahradí. A proto tužky do ruky a jde se luštit!

Redakce