Když se děti perou


Většinou jsou to andílci, kteří ke všem obrací svá bezelstná očka, ale jestliže máte doma víc dětí a nejsou to právě flegmatici, občas mezi nimi zkrátka dochází ke konfliktům. A z andílků jsou rázem čertíci. Jak k těmto dětským sporům a hádkám přistupovat? Někdy se děti dokážou dohadovat a prát poměrně tvrdě. Pokud již je objevíte zaklesnuté v sobě, pak je nejúčinnější jednoduše je od sebe odtrhnout. A hned poté začít zjišťovat důvod, proč konflikt vznikl.Hlavní je zajistit, aby se děti při šarvátce vzájemně nezranily. Když je od sebe odtrhnete, snáze se pak zklidní, i když děti od sebe dostat je někdy téměř nadlidské úsilí. Starší děti pak pošlete každé do jiného koutu místnosti, případně rovnou každé do jiného pokoje, aby na sebe nemohly pokřikovat ani dělat posunky. Tam nechť zůstanou, dokud se úplně neuklidní. Nyní je řada na vás, abyste obě strany vyslechli a pomohli jim najít snáze cestu zase zpět k sobě. Rychleji dojde ke smíru, pokud promluvíte nejprve s každým zvlášť a až následně s oběma dohromady.

Pokud mluvíte s mladšími dětmi, zdůrazněte jim jednoznačně, že tento způsob jednání je nepřijatelný a nebudete ho tolerovat. Velmi malé děti však někdy mají tendenci nevnímat vás, tlouct kolem sebe rukama nohama i štípat, což je třeba okamžitě zarazit. Jejich agresivitu v tom okamžiku nasměřujte raději k bouchání do jiného objektu, jako je polštářek či třeba bubínek.

Za dětskými hádkami se často skrývá rivalita mezi sourozenci i běžné domácí hádky o výhody, pozornost či hračky. Pokud se agresivita projevuje častěji a děti již chodí do školky či do jeslí, snažte se na problému pracovat také s dalšími dospělými, v případě školky tedy s tamními učitelkami, kterém mají nad dítětem dohled po určitou nezanedbatelnou část dne. Pokud jste svědky nevhodného jednání a šarvátek cizích dětí, rozhodně není příliš vhodné je o své vůli trestat, důležité je však informovat o tomto jednání jejich rodiče. V dané situaci je nejlepší se dohodnout, aby rodiče přišli a uklidnili situaci, kterou se budete snažit mít aspoň do té chvíle pod kontrolou.

Redakce