Být sama by neměl být konec světa


V různých životních obdobích se většina z lidí se samotou někdy setká. Nemusí to být však konec světa, někdy je to jen chvíle nadechnutí, ba i relaxu před novým začátkem. Samota může přijít za svobodna, po rozvodu nebo i po úmrtí partnera. Ocitnutí se na nové startovací dráze však někdy přináší komplikace v podobě zkušeností z předchozích vztahů, kdy se pak hůře hledá ten pravý, hlavně z obavy, že by se mohlo nebo naopak nemohlo podruhé vstoupit do téže řeky.Sami se lidé ocitají podle statistik stále častěji, kromě zvyšujícího se počtu rozchodů a rozvodů se v případě žen jedná také o velké procento vdov, protože ženy žijí v průměru o nějaký ten rok déle déle než muži. Ale možná máte celý život štěstí a samotu jste prakticky nezažili, třebaže se stává, že někteří lidé se osamoceni cítí i uprostřed svých rodin a vztahů, ale to je jiný případ. Narůstá také skupinka těch, kdo volí spíše než nepovedený – vztah samostatný, tj. single život.

Bloumání od ničeho k ničemu, uzavření se do svého já, smutek a pocit prázdnoty možná patří k prvním dnům samoty, pokud nastává po radikální změně, konci vztahu, ale postupně by se měla změnit v aktivitu a prostředek čerpání energie do života. Problém některých žen však je, že rozchod dlouho považují jen za vlastní selhání a na rozdíl od mužů častěji propadají sebeobviňování, depresi a nejistotě, která způsobuje, že v tomto stavu se pohybují i několik let. Nový vztah dokážou hledat, až když se se vším, co se stalo a se samotou smíří. Je však třeba napnout všechny síly a věnovat se žití vlastního života. Připomínat si, že konec vztahu není koncem světa a že život takto ubíhá mezi prsty, když by mohl být mnohem plnější a veselejší.

Ti, kdo si samotu nezvolili dobrovolně, ale ocitli se v ní shodou náhod a okolností, měli by se umět se situací co nejlépe vyrovnat. Samotu je vhodné vyplnit kromě hledání dalšího partnera, což se nakonec může stát velmi pestrým a bohatým dobrodružstvím, zintenzivněnou péčí o sebe samé. Snáze se hledá čas na přátele, otevírá se dostatek času i možností pro novinky i návrat k některým pozapomenutým oblíbeným aktivitám či koníčkům. Zaměření na posílení kariéry, nebo na studium nových věcí je také velmi vhodnou náplní času, pokud to ovšem nesklouzne k tomu, že se stane vztahovou náhražkou. Samota by především neměla za žádných okolností znamenat osamělost.

Redakce