Vepsáno do 160 znaků


Stošedesát znaků má klasická dnešní SMS-ka a pokud přidáte háčky a čárky, ubere vám to pár písmenek, takže “short message (service)” – krátká zpráva – je ještě o něco kratší. Proč jich je právě stošedesát, to určil mezinárodní standard GSM, který stanovuje, že pro text SMS je povoleno celkem 1120 bitů (tj. 140 bajtů) na jednu SMS, a to v přepočtu vyjde právě na zmíněných 160 znaků. Dnes již rovněž běžně rozšířeným technologickým nástupcem SMS jsou zprávy MMS, které umožňují posílat i multimediální obsah.Před dvěma desítkami let by byla představa, že si někdo vyznává lásku, nebo se rozchází za pomoci pár slov napsaných prostřednictvím telefonního přístroje něčím nepředstavitelným, dnes je to realita. Co všechno už bylo kdy vepsáno do SMS zpráv, to by bylo v některých případech asi velmi zajímavé zjištění. Dávno jsou pryč doby, kdy se psala přáníčka a vyznání do navoněných obálek, nyní stačí párkrát kliknout, nebo využít SMS brány na internetu, a během pár okamžiků najde vzkaz svého adresáta.

Občas se kvůli tomu stávají i menší omyly, pokud vyberete z adresáře špatnou osobu, nebo víc osob, z nichž některé vzkaz nepatří. Omylem vybraná osoba se asi pak podiví, že dorazíte za pět minut, když jste si spolu přece nic nedomlouvali. Poslání SMS, co patří milence nebo milenci, do mobilu vlastní manželce či manželovi patří do scénáře klasických dramat a nočních můr – v tomto případě pro obě strany. Těžko se pak zapírá. V jiném případě pak zase nevymazaná “usvědčující” SMS-ka v mobilu, která se náhodou či záměrně dostane do rukou partnera, je dnes stále častějším důvodem k rozchodu či podnětem k rozvodu.

Pár znaků, a jak velkou mohou mít moc. Zamilované SMS jsou u některých lidí tak populární, že je mají téměř raději než milostný vzkaz zašeptaný partnerem do ouška, snad proto, že si je mohou uschovat a stále se k nim vracet. Je zde však jeden velký zádrhel, krátký text nepojme ani dost slov, ani barvu hlasu a tón sdělení, který jen nedokonale nahrazují různí smajlíci. A na základě toho může vzniknout někdy velké, ba i osudové nedorozumění. SMS může posloužit nejen k vyznání citů, ale také k pomluvě a napadání. Varující je podle odborníků podobné jednání mezi dětmi, které mají dnes mobily k dispozici sotva se naučí číst a psát.

Riziko šikany a nadávek prostřednictvím SMS se prokazatelně rovněž zvětšuje. Z některých míst na internetu lze textové zprávy poslat zcela anonymně či pod jiným číslem. Co všechno může způsobit pár písmenek, radost i bolest, štěstí i tragédii, často i proto, že mobil je i v afektu blízo po ruce a svěříte mu a odešlete v minutě něco, co by vás za pár minut pustilo, vyřčené však vrátit nelze. Proto raději mobilům vraťte jejich informační charakter a nepovyšujte jej na spojence a prostředníka. Nemusí se to totiž pokaždé vyplatit.

Redakce