Podpora nadání dítěte


Dítě by nikdy nemělo být prostředkem k realizaci nesplněných rodičovských snů, ale přesto jsou to právě rodiče, kdo může jako jediný do určitého věku směrovat dítě k jeho zájmům a dovednostem. Rozhodně není pravdou, že by některé dítě nemělo vlohy, nadání, ba někdy přímo talent vůbec k ničemu. Pro rodiče vyvstává proto velmi důležitý úkol zjistit, v jaké oblasti dítě vyniká a v té jej podpořit. Některé děti jsou zručné manuálně, jiné mají šanci dosáhnout pozoruhodných sportovních nebo kulturních úspěchů. Dítě však potřebuje hodně pochopení a podpory, aby si tu svou správnou cestičku našlo.Ideálním způsobem je pozorování zájmů dítěte již od mala, kdy si snadno všimnete, zda dítě rádo kreslí, zpívá, modeluje, staví, obléká panenky nebo si hraje, běhá, hledá stále nové pohybové aktivity. Ač to není stoprocentní zárukou do budoucna, kdy často například kluci, kteří jako děti rádi zpívali, později zpěv zcela odmítají, dají se v jejich jednání již nyní odpozorovat minimálně určité dispozice, tedy předpoklady.

Později své pozorování nadání dítěte v určité oblasti můžete konzultovat s odborníkem nebo s učitelem, který vám zprostředkuje nestranný pohled a srovnání s dalšími dětmi. Pak bude jednodušší dítěti v tomto směru poskytnout tu správnou podporu. Ve škole se také obvykle projeví studijní schopnosti a nadání. Pokud je dítě nadané v tomto směru, může se dokonce stát, že se ve škole začne nudit, pokud zadanou látku dávno zná, a poté to vede někdy až ke “zlobení” a vyrušování v hodinách. V tom případě je třeba opět úzké spolupráce se školou a nalezení řešení optimální motivace dítěte.

Dítě je samozřejmě dobré posílat na různé zájmové kroužky, případně mu sjednat v žádané oblasti soukromé hodiny. Jak však bylo řečeno v úvodu, musí se jednat o oblast, která souzní se zájmy dítěte a nikoli rodičů. Doporučit rovněž nelze ani přetěžování dítěte množstvím zájmových, sportovních a vzdělávacích aktivit. Dítě je především dítě a mělo by mít čas i na budování kamarádství i třeba na běžné zlobení a lumpárny. To všechno patří ke šťastnému dětství a rodiče sami na chvíle s kamarády rádi vzpomínají – spíš než na kopec povinností.

Ať je to fotbal, šachy, tanec či výuka cizích jazyků, vždy také dítě hodně sledujte, jak se mu daří, chvalte je, naslouchejte jeho připomínkám a řešení starostí neodkládejte. Může se stát, že se zvolený směr ukáže mylným, a pokud nejde jen o nějaký dočasný splín nebo rozmar, zkuste hledat jiný okruh zájmů – než aby se dítě věnovalo něčemu, co ho nebaví a tudíž nemotivuje a neobohacuje. Snažte se nevychovat z dítěte ani velkého samolibce, ani naopak úzkostného jedince. Svůj zájem a lásku mu tudíž nezapomínejte dávat ne pro to, co dokáže, ale pro ně samotné.

Redakce