Ostražitost je na místě: Apríl!


Den volnosti a bohapusté fantazie i ze strany novinářů je tu. Dnes si, podobně jako na Silvestra, dávejte dobrý pozor, zda to, co čtete a co vám kdo pošle, je opravdu pravda pravdoucí. Některé výmysly se totiž dokážou tvářit poměrně důvěryhodně, aspoň na první pohled. Oblíbené chytáky, že máte oko na punčoše nebo flek na sukni, jsou sice ohrané až běda, ale kupodivu, nepřipraveného právě tyhle jednoduchoučké vtípky často lapí.Kde se apríl vzal? V některých zemích se “april” jmenuje celý měsíc duben, ovšem dnem vtipkování je pouze první den v tomto měsíci. Tento svátek do našich končin přišel někdy v 17. století a zcela zde zdomácněl. První písemná zmínka o aprílu v našich končinách je od Bartoloměje Chrystellia z Prahy a pochází z roku 1690. Doklady z jiných zemí mluví o tom, že prvního dubna se různými vtípky častovali lidé už někdy od 16. století.

Vtípky v té době měly obvykle podobu nápadů na nákupy neexistujících věcí, jako například ohýbáku na cihly, a oběti žertíků se stávali známí a příbuzní. Lidé se rovněž posílali pro něco nesmyslného, například pro muší sádlo, zaječí peří či kohoutí vejce. A kdo se nechal nachytat, získal přídomek “aprílový blázen”, čímž se stal po celý den terčem posměchu.

Drobné zlomyslnosti dovolují v tento den, kterému se říká někdy také svátek bláznů, napálit i ty, kteří jsou jinak prakticky nedotknutelní, ovšem záleží také na vkusu zvoleného vtipu a na smyslu pro humor napáleného. Svátek vznikl pravděpodobně jako součást radostných oslav konce zimy a začátku teplých, a tím pádem veselejších jarních dní. Možná to souviselo také s juliánskou reformou starého římského kalendáře, kterou v roce 46 před naším letopočtem uskutečnil Julius Caesar, a podle něhož se první duben stal také prvním dnem v roce. Každý začátek nového roku byl už odedávna a je dodnes vždy důvodem k oslavám, proto také toto žertování připomíná podobný folklor dodržovaný na Silvestra, kdy končí rok nyní.

Podle zemědělského kalendáře je jasné, že v dubnu se s příchodem jara otevírá nový zemědělský rok, a to byl vždy důvod k bujarým oslavám, jak by se dalo doložit i v řadě starověkých náboženských systémů. Možná apríl souvisel s pohanským bůžkem smíchu, jenž měl mít údajně svátek právě někdy v dubnu. Jaro však hlavně vlévá do žil energii a náladu na vtipkování řadě lidí, a proto jim první duben jednoduše kápnul do noty.

Zdroj: Wikipedie

Redakce