Jak vložit obrázek na web

jaknaweb_m
Více než pravděpodobně jste se s tímto postupem již setkali, byť třeba nevědomky či záměrně. Pokud vlastníte nějaké své stránky a ovládáte základy HTML, bude to pro vás nošením dříví do lesa, ale vzhledem k tomu, že tento postup je v drobné obměně potřebný například i pro vkládání obrázků do diskuzních fór. Něco málo si proto o vkládání obrázků na webové stránky řekneme. Třeba se vám tato znalost hodí později až někde najdete hezký obrázek, který si budete chtít vložit na nástěnku př. na serveru lide.cz, a přitom nebude nahraný na žádném z obrázkových serverů, které vám příslušný kód vygenerují.V dnešní době máme již celou řadu možností a především on-line pomocníků, s jejichž využitím není vkládání obrázků na libovolná místa nikterak složité. Stačí zřídit si například účet na obrázkových serverech jako je populární www.imeem.com, www.photobucket.com, www.flickr.com nebo z českých například www.rajce.net nebo www.webovastranka.cz, kde si po registraci a přihlášení nahrajete příslušný obrázek a u obrázku je vám nabídnutý jeden či více druhů kódů pro vkládání obrázků na webové stránky. Pokud potřebujete někam vložit obrázek pouze jednorázově, můžete využít oblíbené služby www.ImageShack.us, kde se registrovat nemusíte.

My si nyní představíme situaci, kdy někde na internetu najdeme či máme uložený obrázek, který chceme vložit například do nějakého diskuzního fóra, kde jsou povoleny klasické odkazy a nebudeme k jeho vložení používat některou z výše uvedených služeb. Musíme si dát pozor, aby obrázek nebyl uložen na některém z webů, které toto tzv. “linkování” nedovolují. K takovým stránkám patří například geocities, angelfire, tripod, fortunecity, membersxoom, respublica.fr, terababes, webpark.cz, mujweb či webzdarma.cz, ale je jich mnohem více – a pokud se vám obrázek i přes vložení správného kódu nezobrazí, možná jste narazili na některý z nich. Pak vám nezbývá, než obrázek stáhnout: nejsnáze kliknutím pravým tlačítkem myši na vybraný obrázek, kde si v kontextovém menu vyberete volbu: Uložit obrázek… (případně Uložit jako…) a uložíte jej na zvolené místo ve svém počítači, odkud obrázek následně nahrajete do některé výše zmíněné obrázkové on-line služby.

Máme-li nalezený obrázek, potřebujeme rovněž zjistit, kde je uložený, tj. celou webovou adresu až k němu. Opět to zjistíme nejlépe přes pravé tlačítko myši stisknuté nad vybraným obrázkem, kde ve volbě Vlastnosti najdete celou cestu až k obrázku, začínat bude http:// (pokud je zde víc adres začínajících http://, zvolte tu, která končí obrázkem, tedy na konci bude tečka a koncovka obrázku, například .jpg nebo .gif, případně .bmp či .png. Pokud nevidíte adresu v okénku vlastností celou, pak obvykle stačí myší jednoduše vzít za pravý kraj okna a okno vlastností roztáhnout. Nalezenou adresu označte a zkopírujte pro další potřebu př. klávesovou zkratkou CTRL+C, tj. za pomoci současného zmáčknutí a krátkého podržení kláves CTRL a C. Kopírovaná adresa se uschová do neviditelné – virtuální schránky, kde bude připravena pro pozdější použití.

Ukázková adresa k obrázku může mít například podobu:

http://www.pohodovazena.cz/wp-content/uploads/skola_m.jpg

Nyní již potřebujeme vypůjčit si z jazyka HTML kousíček kódu určený pro vkládání obrázku na web. Není to nic složitého. Základní podoba je:

<img src=”sem-vlozime-bez-mezer-a-diakritiky-adresu-obrazku”>

Nezapomeneme nikdy na žádné uvozovky. Toto je nejzákladnější podoba, můžete se setkat se zápisem, kde bude napsáno ještě více parametrů, ale pro náš účel stačí tato nejjednodušší podoba, která povede ke vložení obrázku.

Nyní je ještě nutné mezi uvozovky vložit adresu webu. Pokud jsme mezitím nekopírovali něco jiného, pak ji stále máme uloženu v naší skryté paměti, vyvoláme ji odtud za pomoci stisknutí a současného krátkého podržení kláves CTRL a V. Obdržíme obdobu následujícího textu, kterou pak opět označíme a za pomoci CTRL+C a následně CTRL+V vložíme na určené místo na webu či v diskuzi.

<img src="http://www.pohodovazena.cz/wp-content/uploads/skola_m.jpg">

Výsledek našeho snažení:

 
  

 

Pokud přispíváte do diskuze, může se stát, že není dovoleno vkládání těchto HTML kódů, ale vkládají se tzv. BB Code, pak budete obrázek vkládat za pomoci níže uvedeného kódu, který se od klasického HTML zápisu poněkud liší, ale věříme, že po předchozím výkladu již jeho využití bez problémů zvládnete. Adresu vedoucí k obrázku jednoduše vložíte mezi počáteční značku [img] a koncovou značku [/img].

Kód k vložení na diskuzní fórum (tzv. BB Code):

[img]http://www.pohodovazena.cz/wp-content/uploads/skola_m.jpg[/img]

A v tuto chvíli byste již měli zvládnout vložit obrázek na web pomocí HTML nebo BB kódu.

Redakce