Když samotář, tak se zvířecím miláčkem

zenaapes_m

Procento lidí, kteří žijí bez stálého partnera, tedy fakticky jako novodobí samotáři, roste. Někdo tak žije proto, že mu to tak vyhovuje, jinému to určil souběh osudu, přesto je pro člověka jakožto bytost společenskou osamělý život náročný. Dokud si to neuvědomujete, možná jste zavaleni prací, koníčky, a také máte kolem sebe řadu přátel, cítíte se plni sil a samotu ani nepociťujete, pak je to v pořádku. Obvykle však jednou přijde zlom, kdy na vás prázdný byt zapůsobí stísněně. Život zpravidla nelze změnit ze dne na den, ale mnohým z vás možná do začátku pomůže i určitá změna – pořízení domácího mazlíčka.Pes či se stále větší oblibou chovaná kočka nebo třeba papoušek, vdechne prázdnému příbytku nový život. Terapeutický vliv pouhé přítomnosti zvířátka na lidskou psychiku je také prokazatelně pozitivní. Život o samotě přináší totiž ve skutečnosti velký nápor na psychiku i stres. Pokud je to stav po rozchodu nebo po rozvodu, může zde hrát velkou roli také frustrace z konce předchozího vztahu a pocit nedocenění, v případě mužů, kteří byli nuceni opustit třeba i své děti, také obava ze ztráty vlivu nad jejich výchovou. Osamělé ženy s dětmi zase tato samostatná výchova tíží, což souvisí i s finančním zajištěním rodiny, kdy se není o koho opřít.

Zdá se téměř, jako kdyby rodina během posledních let přestávala být skutečnou hodnotou, ale přitom průzkumy ukazují, že většina zdravých jedinců po nějakém rodinném zázemí, respektive minimálně po vlastních dětech, touží. Pokud však mají samostatní muži i ženy své vlastní pohodlí a dostatek financí, jen obtížně hledají podle svých slov partnera, pro kterého by se části z toho měli vzdát. Někomu zase vyhovuje mít dlouhodobou a přitom relativně volnou známost, takže společně tráví jen určité životní okamžiky, ale také se může ukázat, že příliš volnosti dlouhodobému vztahu neprospívá, a ten se časem rozvolní úplně.

Proto pocit, že máte doma nějakou další bytost, která vám navíc umí dát najevo svůj zájem, ba radost, že vás vidí, může působit jako hojivý balzám. Z výše popsaného důvodu, abyste měli skutečně blízké pouto s novým rodinným přírůstkem, nepostačí pořídit si třeba rybičky, byť jako relax po náročném dni je i pohled do akvária velmi uklidňující. Odborníci i zkušenosti hovoří jasně, nejlepšími společníky pro osamělé jsou z těch nejobvyklejších domácích mazlíčků pes, kočka a papoušek. Ti vám mohou pomoci také začít start do nové fáze života, kdy už více nebudete chtít být sami. Při prvních procházkách se psem navíc poznáte náhle novou skupinku lidí, k nimž se vám takto podaří přiblížit. Třeba na vás ten pravý společník do života čeká někde kousek od vás a dokud mu nepůjdete vstříc, nikdy to nezjistíte.

Redakce