Oblékání dětí

oblekdite_m
Už při výběru první výbavičky je dobré dbát na kombinovatelnost oblečků a na kvalitu materiálu, který bude nosit novorozenec na své citlivé kůži. Při výběru mějte na paměti také to, že organismus malého dítěte ještě příliš neumí regulovat tělesnou teplotu, proto je třeba vybrat pečlivě lehčí prádélko pro teplé dny a teplejší prádlo, ovšem ze savých a prodyšných materiálů, určené pro dlouhodobý pobyt venku nebo v prostorách s nižšími teplotami. Trh s oblečením je bohatý, takže naštěstí je z čeho vybírat.Při oblékání platí obecné pravidlo, že dítě by na sobě mělo mít o jednu vrstvu oblečení více než vy. Na to je třeba nezapomínat hlavně při výpravě ven, oblečené dítě by se mělo cítit především v pohodlí a v teple. Malému dítěti v kojeneckém věku navíc vždy na procházku dávejte čepičku, která jej spolehlivě ochrání jak před intenzivním sluncem, tak před deštěm a chladem. Po příchodu do místnosti mu však čepičku zase pokaždé sundejte. Na kočárek si navíc pořiďte ochrannou fólii.

K vybavení, které berete s sebou, nezapomeňte nikdy přibalit také ještě jednu vrstvu oblečení, tričko, svetřík nebo košilku, které využijete, když se venku ochladí. Některé děti se však snaží ze sebelépe zvoleného oblečení vysmeknout, sundavají kabátek, aby si zajistily více pohybu. Je možné je v tom případě na chvilku uvolnit, ale poté, co dítě ustane s nadměrnou aktivitou, zase jej oblečte – z výše uvedeného důvodu nedostatečné termoregulace jsou děti samozřejmě náchylné k snadnému prochladnutí. Pokud máte s sebou nějaký slabší kabátek nebo košilku, můžete také zkusit vyměnit jednu vrstvu za druhou.

Sami jistě záhy poznáte, že nejvhodnějším oděvem pro kojence jsou oblečky, které mají zapínání dole na předním díle případně u krku. Oceníte to zejména při přebalování, kdy dítě nebudete nuceni vysvlékat celé. I v případě rukávků jsou mnohem praktičtější ty širší a volnější. Při oblékání dítěte, které je nejlépe položit na vodorovný široký pultík, dávejte pozor také na to, abyste mu při převlékání prádélka přes hlavu nepřimáčkli nebo nezachytili nosík.

Až bude dítě kompletně ošaceno, zkontrolujte, zda mu není oblečení příliš těsné a poskytuje mu i dostatek pohybu. Není-li tomu tak, raději problematickou vrstvu převlékněte a v případě nutnosti dokupte nové oblečení, protože dítě již z přechozí velikosti zjevně vyrostlo. Větší dítě zapojte do oblékání různými hrami, třeba výběrem barvy, a až bude mít obratnější prstíčky, můžete jej naučit také zapínat knoflíčky a zavazovat tkaničky.

Redakce