Jak funguje psychowalkman?

psychowalk_m
V posledních letech jste se jistě s termínem psychowalkman setkali, možná jste ho i sami vyzkoušeli, nebo si kladete otázku, zda vám k něčemu je a jak vůbec taková věc může fungovat? Psychowalkman vznikl jako jeden z produktů, které vycházejí z výzkumů metod ovlivnění činností lidského mozku. Tzv. audiovizuální stimulace mozku (AVS) patří k nejprogresivnějším a nejmodernějším metodám, která je rozvíjena od 80. let 20. století a má výrazné předpoklady dalšího rozvoje a rozšíření i do budoucna.Přístroj, který této stimulace využívá, tedy zmíněný psychowalkman, pracuje na principu vysílání přesně řízených rytmických pulzů světla a zvuku z ovládací jednotky k našim smyslům. Jeho obsluha je jednoduchá, přístroj proto můžete používat bez odborných znalostí či zaškolení. Příslušným tlačítkem zvolíte vybraný program, nasadíte si sluchátka a speciální brýle, které jsou osazené světelnými LED diodami samostatně pro každé oko, a zmáčknete tlačítko start.

Vybraný program začne vysílat přesně stanovené dávky světla do brýlí a rytmických pulzů do sluchátek. Vizuální a sluchová stránka působí trochu odlišně. Přijímané světelné pulzy působí v určité frekvenci, např. 10 Hz (hladina alfa). Tuto frekvenci přenáší lidský zrak nervovými spoji do mozku k vyhodnocení a bioelektrická aktivita mozku se následně automaticky na tuto zvnějšku přijatou frekvenci naladí.

Frekvenci postupně přeberou všechny části mozku, takže se celý naladí na hladinu alfa, a to se všemi psychofyziologickými účinky (př. produkcí příslušných hormonů, ale také pocitu odpočinku atp.). Zvukové působení přístroje funguje trochu jinak, do pravého ucha proudí rytmy o frekvenci 100 Hz, do levého prozměnu 109 Hz a mozek se tuto frekvenci snaží sjednotit, čímž vznikne výsledná “rozdílová” frekvence 9 Hz, na kterou se nakonec mozek vyladí.

Relaxační program obvykle začíná na hladině beta, a pak se posune do kýžené hladiny alfa, případně podle určeného programu přechází až do hladiny theta (hluboký odpočinek). Program také může určit, zda relaxující osoba se vrátí zpět do bdělého stavu, nebo postupně přejde do hladiny delta, kdy se odpojí v této fázi přechodu ke spánku. Kromě odpočinku byla řada psychowalkmanů vytvořena k navození vysoké koncentrace, kdy člověk přijímá a třídí informace výrazně rychleji než v běžném vědomí. Relaxace na hladině alfa snižuje či odstraňuje bolesti hlavy, šíjových a zádových svalů a pomáhá s odstraněním únavy a nespavosti, zlepšením učení, paměti a schopnosti soustředění.

Redakce