Balkónová romance

balkonek_m
Asi to dnes už nebývá obvyklé, ale v domě, kde jsem bydlela, některé byty měly společný jediný balkón, na který se v tomto případě dalo vstoupit od hlavního schodiště. Balkonové dveře mívají obvykle sice jednoduchou západku, která jde při zabouchnutí normálně otevřít, jenže ten den se zřejmě značně již oprýskané a letité dveře rozhodly, že si se mnou zašpásují, a když závan větru zabouchl dveře, což nebývá nic neobvyklého, nešly mi otevřít, ať jsem se snažila sebevíc.Z té vidiny, že tam ztvrdnu bůhvíjak dlouho, protože mě neměl kdo postrádat, mě jala panika. Byl navíc krásný letní víkend, lidé byli po dovolených nebo chalupách a po okolí bylo pusto a prázdno. Z pátého patra se normální smrtelník jako já neodváží, takže jsem překotně přemýšlela, co udělám. Než jsem se stačila rozhodnout, zahlédla jsem na schodišti nějaký pohyb. Z horního patra sbíhala mužská silueta, začala jsem zmateně gestikulovat a volat a ukazovat na dveře. Mladší muž mi nebyl nijak povědomý, možná jen někdo z příbuzných, kdo chodí kontrolovat o dovolených byty a zalít květiny, prolétlo mi hlavou, když se blížil.

Naštěstí mé zmatené mávání a volání pochopil a šel hned zkoušet dveře. Skutečně se tam něco zaseklo. Usmál se na mě povzbudivě přes sklo a ukázal, že pro něco doběhne. Na pár okamžiků zmizel a panika mě zvolna opouštěla. Měla jsem svého zachránce a dlužno dodat, že velmi pohledného. Škoda, že tenhle princ zachránce bude asi zadaný, napadlo mě a skoro jsem se musela smát své bláhovosti. Můj bývalý si sbalil svých pár švestek před pár týdny a já byla teprve na cestě k zotavení. I když definitivní vyřešení rozporů z poslední doby bylo nakonec spíše již ulehčením, jak jsem si začala právě někdy v té době uvědomovat.

Roman, jak se mi později představil, mě za chvíli vysvobodil, ale konstatoval, že bohužel dveře se budou muset dát spravit, nebo ještě lépe vyměnit a pomohl mi dvorně sesbírat prádlo, které jsem tu tudíž nemohla v otevřeném a všem přístupném balkónu nechat. Pozvala jsem ho na oplátku na kafe, ale odmítnul s tím, že dnes už musí běžet, ale rád se někdy zastaví. Předběžně jsme se domluvili na další týden a vyměnili si kontakt. Zjistila jsem ještě, že Roman je vnuk jedné paní z osmičky, které byl, jak jsem předpokládala, dohlédnout přes léto na byt. A tak jsme se pak skutečně sešli a zase pozval na kafe Roman mě a zjistili jsme, že si rozumíme. Za půl roku jsem se už stěhovala k němu, balkón máme vlastní, ale občas mě tam Roman žertem zavře a jde mě zase zachraňovat.

Monika (27)

-red-