Jak uvařit turka, nebo rozpustnou kávu…

Čas od času je třeba, abych v práci připravila kafe pro návštěvu. Sama nejsem žádná velká znalkyně kávy, občas si dám v restauraci latté, ale jinak mě s šálkem nikdo moc často neuvidí. A tak jsem si říkala, že by se na to mé občasné “vaření” hodil takový malý manuálek z rad zkušenějších, do kterého bych vždy v “hodinu há” nahlédla, neb lidská mysl – alespoň ta má – to, co nedělá dnes a denně, zkrátka dlouho v sobě neudrží. Přesto bych se přinejmenším chtěla aspoň vyvarovat základních chyb. Proto si zaznamenávám dále pár užitečných bodíků pro přípravu českého turka a rozpustné kávy, nejběžnější kancelářské klasiky.


Nebude to samozřejmě nic pro fajnšmekry, ale na druhou stranu, je lépe být trochu poučen a připraven, než zbytečně něco zkazit. Anebo ještě jinak řečeno: proč něco neudělat aspoň o stupínek lépe.

Nejzákladnější základ

Vycházím z toho, co máme asi všichni v běžné kanceláři, kde bývá k dispozici rychlovarná konvice, několik šálků, lžiček, možná i odměrek, případně dalších nádob a běžný typ umleté kávy (lepší by byla čestvě namletá a to na střední hrubost, ale postačí i káva z dobře vakuovaného pytlíku) a pak i káva rozpustná. Hodil by se i teploměr, co vydrží minimálně sto stupňů Celsia, z těch levnějších to bývá tzv. teploměr na zavařování, nebo teploměr na mléko. Ten ale zatím k dispozici nemáme, tak si zkusíme poradit i bez této pomůcky.

Vaříme českého turka

Návštěva čeká, tak se při přípravě turka omezíme na naprostý základ.

První otázka je nasnadě: kolik lžiček do běžného šálku, který má cca 1,5 dcl?

2 vrchovaté lžičky, jinak je to cca 7 g až 9 g mleté kávy. Kdo má odměrku na kávu, má to jednodušší.

Ideálem pro přípravu vody je konvice s možností volby teploty, podle baristů je pak osvědčenou teplota 96 °C. Většinou však obyčejná rychlovarná konvice tuto možnost nastavení nemá, tak nezbývá, než nechat projít vodu varem, a následně konvici otevřít a obsah nechat chvilku zchladit. U (běžné plastové) konvice o objemu 1,7 litru vody to bude trvat za pokojové teploty kolem 20 °C tak  2-3 minuty.

Je  logické, že čím méně vody, tím rychlejší zchlazení bude. U půllitru uvařené vody postačí ke zchlazení něco kolem minuty. Teploměr by čekání a odhad nepochybně usnadnil. Ale kdo ho v běžné kanceláři má po ruce? My tedy ne. Někdo to řeší i dolitím trochy studené vody, jiný chvilkovým přelitím horké vody do jiné – chladné nádoby. Důvodem mírného zchlazení pod bod varu je ten, že nižší teplotou vody zabráníme spaření a nežádoucí změně chuťových vlastností kávy!

Každopádně, když už máme horkou vodu, nezapomeňme ještě na mezikrok, a tím je zahřátí šálku. Ten stačí vypláchnout horkou vodou a až poté do něho vložit 2 vrchovatě plné lžičky kávy.

Vodou – ideálně o teplotě 96 °C pak zalejeme nejprve šálek do 1/3 a necháme kávu rozptýlit se v tomto množství. Až poté nadvakrát krouživými pohyby dolejeme další 1/3 a poslední 1/3 hrnku. Nakonec třikrát lehce promícháme lžičkou, aby se vytvořila jemná pěna a další 3 minuty poté by se měla káva před konzumací ještě “usadit”.

A český turek pro návštěvu je připraven!

Připravíme i šálek kávy rozpustné

Z výše popsaného postupu na přípravu turka můžeme použít několik zásad: opět se káva bude dávat do nahřátého (horkou vodou vypláchnutého) hrnku. Ovšem pozor, teplota vody v případě rozpustné kávy by měla být jen kolem 90 °C (jinak opět hrozí její přepálení a zkažení), tj. nechte odklopenou rychlovarnou konvici o objemu 1,7 litru chladnout cca 5 a půl minuty.

Chcete-li proces urychlit, vařte jen 0,5 litru vody, ta vám v běžné (plastové) rychlovarné konvici zchladne na požadovaných 90 °C za necelé dvě minuty.

Do zahřátého šálku pak vsypte cca 2–3 g, tedy jednu až dvě plné lžičky instantní kávy. Krouživým pohybem nalijte vodu o teplotě kolem zmíněných  90 °C.

A věřte, že i tato káva bude návštěvě chutnat. Samozřejmě pokud to nejsou kávoví gurmáni, ovšem mezi normálními návštěvami se naštěstí až tak moc nevyskytují.