7 rad pro klidný spánek

Někdo usne všude jako špalek, jiný má problémy usnout skoro každou noc, většina se s problémem usnutí potýká aspoň jednou za čas. Nikomu však neuškodí připomenout si pár rad, které napomohou k tomu, aby byl spánek klidnější.


  1. Neřešit nic důležitého

A to nejen proto, že ráno bývá moudřejší večera, ale hlavně je třeba si uvědomit, že snaha něco vyřešit povzbuzuje mozek k aktivitě, často přináší i nežádoucí stres, což usínání přímo brání a odporuje. Takže to chce klid, hodit vše za hlavu aspoň pro daný okamžik a snažit se udržet čistou mysl.

  1. Necpat se na noc a nepít kávu

Jídlo před spaním též probouzí v těle aktivní činnost, v tomto případě zažívací procesy, takže opět je to vůči klidu před spánkem kontraproduktivní. Poslední jídlo by mělo být ideálně 3 až 4 hodiny před ulehnutím. Kávu a kofeinové či tzv. energetické nápoje, ale i jiné povzbuzující pití, jako je černý a zelený čaj, byste si měli odpustit už ve večerních hodinách, někteří vědci tvrdí, že už 4 až 6 hodin před spaním. Při dlouhodobých potížích se spánkem odborníci doporučují výrazně omezit jejich pití i během dne.

  1. Jít na procházku

Pejskaři v tomto směru mívají výhodu, protože nic neprospívá spánku tak dobře, jako příjemná večerní procházka na čerstvém vzduchu. Udělat si večerní procházku však nic nebrání ani komukoli jinému. Na druhou stranu se ale nedoporučuje 3-4 hodiny před spaním provozovat náročnější cvičení, např. běh, jízdu na rotopedu, posilování apod.

  1. V posteli jen spát

Je dobré vyhradit postel jen jako místo pro spánek a intimnosti, nedoporučuje se v ní pobývat déle, než je nezbytně nutné. Proto si v ní dlouho nečtěte, nesledujte televizi, ani nemlsejte. Odborníci doporučují odstranit z ložnice veškeré rušivé přístroje, jako je počítač, televize, rádio aj. To vše totiž narušuje klidný odpočinek.

  1. Najít si rituál

Proč někdy někomu tak pomáhá počítání oveček? Dělá-li to pravidelně a úspěšně, pak si vytvoří rituál, který tělo naladí na spánek. Ne všem vyhovuje totéž, osvědčuje se třeba krátké čtení, meditace, či poslech oblíbené klidné hudby…  Podobná rutina pomáhá vaše podvědomí informovat o tom, že brzy přijde spánek.

  1. Chodit spát pravidelně

I pravidelné uléhání ve stejný čas je vlastně rituálem. Ukazuje se, že právě tato rada hodně pomáhá. Je ovšem důležité tuto pravidelnost dodržovat i o víkendech. Naučíte tak organismus určitému rytmu. Pokud chodíte spát a vstáváte v různé době, tak své tělo a mozek zbytečně matete. Když si o víkendu přispíte, rozhodíte si zaběhnutý rytmus. Ideálem je nastavit si spánkový režim tak, aby “dospávání” nebylo třeba.

  1. Připravit si prostředí na spánek

Zatáhnutí žaluzií a závěsů, zhasnutí, vyvětrání místnosti, pravidelné praní povlečení, výměna proležené, nebo nevyhovující matrace, to jsou minimální požadavky, na které je třeba nezapomínat. Pravidelnost vyžaduje samozřejmě i údržba, nebo výměna polštářů a peřin. Výzkumy odborníků určují, že ideální teplota v místnosti pro spánek je 18-20 °C, přítmí zase podporuje vylučování hormonu melatoninu, řídícího cyklus spánku a bdění.  Méně připomínanou skutečností je fakt, že komplikovat spínek mohou i živé rostliny v místnosti, které kvůli fotosyntéze a zelenému barvivu (chlorofyl v listech) rostliny během dne produkují kyslík, ale v noci jej naopak spotřebovávají, což je velká komplikace zejména v zimě, kdy se místnost obvykle nevětrá.