Pro zdraví vlasů a nehtů


Vnější vzhled často vypovídá mnohé o životním stylu, ale také o zdraví a nemoci člověka. Pokud vyloučíme zjevné příčiny jako je nemoc, nezdravé stravování či nízký příjem kvalitních tekutin, a přesto nás trápí vypadávání vlasů a lámavost nehtů, možná je za našimi potížemi nedostatek některých vitamínů a minerálů. Ideální je doplnění těchto látek z přírodních zdrojů, jejichž účinnost bývá obvykle vyšší než u umělých preparátů. Podstatné je, že skutečně krásný vzhled by měl být současně vizitkou našeho zdraví.


Choroby vlasů, které se projevují jejich vypadáváním a lámavostí, mohou být, jak jsme se zmínili v úvodu, způsobeny nedostatkem některých vitamínů a minerálů. Ve většině případů se jedná o deficit zinku, méně často pak hořčíku. Zinek obsahuje například celozrnné obilí, pivní kvasnice, zelený salát, vejce, játra či jablka a hrušky. Hořčík, který mj. posiluje využití vitamínů zastoupených v B komplexu a vitamínu C v organismu, je nejvíce obsažen v pšeničných klíčcích, celozrných obilovinách, rybách, mandlích, řepě, černém bezu či listové zelenině. Dobré je doplnit také železo, které najdete v játrech, vejcích, celozrnném obilí, pověstném špenátu, hrášku, mrkvi, ale také v rybízu a malinách. Padání vlasů však může mít rovněž na svědomí nedostatek křemíku, proto se doporučuje pít přesličkový čaj a vlasům dopřávat zábaly z přesličky rolní (pozor pouze ta jediná je léčivá, nikoli přeslička lesní či bahenní), které jim jednoznačně prospějí.

Lámavost nehtů ukazuje na nedostatek hořčíku a železa. Zejména v tomto případě je třeba dodávat železo v organické podobě v kombinaci s hořčíkem, protože oba minerály jsou pro správnou podporu vývoje a růstu nehtů stejně důležité. Spolu se zvýšením přísunu železa také zvýšíte přirozený lesk nehtů. V jakých přírodninách železo a hořčík naleznete, bylo již popsáno výše. Podobně jako v případě vlasů, také nehtům prospěje přesličková lázeň nebo zábal. K dovršení účinnosti nehtové a vlasové péče je navíc dobré navýšit přísun vitamínu A, který prospívá ke zlepšení pleti a vidění, zejména za šera. Vitamín A, jehož provitamínem (neaktivní formou) je známý betakaroten, najdete v zelené zelenině (zejména ve špenátu a kapustě), v mrkvi, mléce, olivách, citrónech, banánech, broskvích i celozrnných obilovinách.

Jako v každém jiném ohledu – i v případě dodávání vitamínů a minerálů je třeba si uvědomovat, že se nic nemá přehánět. Uvedli jsme zde záměrně pouze přírodní zdroje, jejichž konzumací prakticky nemůže dojít k předávkování (museli byste zkonzumovat skutečně extrémní množství, abyste něčeho podobného docílili). U syntetických výrobků je situace poněkud jiná, proto je nutné dodržovat doporučené množství, případně jejich užívání konzultovat s odborníkem. Pokud potíže přetrvávají, pak nezbývá než se svěřit do péče lékařů.

Redakce