Výročí týdne: Divá Vlasta


Hned v úvodu trochu poopravíme nadpis dalšího z našich lednových výročí, Vlastou samozřejmě není míněn nikdo jiný než herečka Vlasta Fialová, kterou však nejvíce proslavila její role Divé Báry ve filmu natočeném podle stejnojmenné povídky spisovatelky Boženy Němcové. Půvabnou výraznou tvář roli vesničany opovrhované, urostlé a odvážné dívky propůjčila herečka, která se narodila 20. ledna 1928 v Brně, kde působila po celý svůj život až do 13. ledna 1998, kdy se její životní pouť těsně před nedožitými sedmdesátinami uzavřela.


Vzhledem k tomu, že oba rodiče působili v brněnské opeře, žila již od dětství v divadelním prostředí. Často zde jako malá spávala v koších na kostýmy. Sama na divadelní prkna poprvé vstoupila jako sotva čtyřletá dívenka s panenkou v baletu Oskara Nedbala Z pohádky do pohádky. Dalo by se říci, že od té doby již z jeviště neslezla, k divadlu úzce přilnula, hrála, zpívala, navštěvovala hodiny baletu, z reálného gymnázia přestoupila na brněnskou konzervatoř.

Po studiích působila jako divadelní herečka v Opavě a v Olomouci, kde si jejího talentu a výrazné tváře všimnul režisér Vladimír Čech a obsadil tehdy dvacetiletou Fialovou do titulní role ve filmu Divá Bára (1949). Film jí přinesl mimořádný úspěch doma i v zahraničí. Od roku 1950 až do konce života byla přední členkou brněnské činohry. V padesátých letech zazářila ještě v několika velkých filmových rolích, hrála ve filmech V. Kršky Z mého života (1955), Legenda o lásce (1956) či ve filmu O. Vávry Občan Brych (1958).

Několik let vyučovala na brněnské JAMU, spolupracovala s rozhlasem a televizí, kde v šedesátých letech vystupovala také jako zpěvačka a šansoniérka. Možná někde máte ještě zaarchivované gramofonové desky, které v té době natočila.

Herecké poslání se úzce prolínalo s jejím soukromým životem. Své životní a profesní osudy spojila s Brnem. Již během studií na konzervatoři se setkala se svým pozdějším mužem Zdenkem Kampfem, který zde rovněž v té době o několik ročníků výš studoval. Blíže se seznámili až v brněnském divadle. Jejich šťastné soužití trvalo 34 let, krásný sen skončil zcela nečekaně, když jednoho dne našla herečka manžela ležet doma a na záchranu již bylo pozdě. Od té chvíle se až do konce svých dnů věnovala již jen divadlu, pejskovi Čertíkovi a rodině syna Jiřího.

Zdroj: Wikipedia

-red-