Desítka oblíbených filmů na sněhu


K zimním měsícům neodmyslitelně patří sněhová nadílka, i když ta bývá v posledních letech stále větší zvláštností, a Vánoce – zejména ve městech – bývají spíše na blátě než na sněhu. Bílá peřina však tvoří krásnou kulisu či důležitou součást celé řady filmových snímků. Ne vždy si tuto skutečnost hned vybavíme, ale celá řada vydařených a stále oblíbených filmů je zahalena do křehké bílé krásy. Pro ukázku vybíráme desítku známých filmů, českých i zahraničních, abychom si úlohu sněhu ve filmu připomněli.


Vánoce již jsou za námi, přesto si je téměř nedokážeme představit bez krásných pohádek, mezi nimiž přední místa obliby obsazuje pohádka Tři oříšky pro Popelku, krásné bílé pláně, na nichž se půvabná Popelka v podání Libušky Šafránkové prohání na svém Juráškovi a stíhá ji princ v podání Pavla Trávníčka, se mnohým z nás nezapomenutelně vryly do srdce.

V prosinci se na plátna kin vrátili protagonisté zimní komedie z roku 1982 Sněženky a machři. Lyžařský výcvik by bez sněhu skutečně nemohl být realizován, a když se zde navíc sejde ještě dobrá parta s poněkud trhlými nápady, tak je o zábavu postaráno. “Pan Prtko?” – “Ne Prtko. Brťka!” – “Prťka. Pane Prťka, vydržte u aparátu, moment, přepojím, ano. – Vydrž, Prťka, vydrž!” Pokud jste ještě neviděli, jaké další životní osudy potkaly hlavní hrdiny této studentské komedie, zajděte do kina na film Sněženky a machři po 25 letech (2008).

Horské prostředí je spojeno také s řadou pohádkových a bájných postav, k nimž v českém prostředí patří zejména Krakonoš. Věra Plívová-Šimková v prostředí Krakonošových hor natočila půvabný dětský film o kdysi novém vynálezu – lyžích, v němž se první odvážlivci staví na tehdy teprve objevovaný přepravní prostředek, na který dospělí hledí s nedůvěrou a děti zase s nadšením. Jistě si vzpomenete na zasněženého Krakonoše a lyžníky (1980), na film o dětech, pašerácích a jejich létajících prkýnkách, v čele s řadou známých dětských herců. Z těch dospělých zde zářili zejména výborný učitel v podání Ondřeje Havelky a “Krakonoš” Karla Heřmánka.

U filmů, které se točí kolem krásných historek spojených s dětmi, ještě zůstaneme, protože nelze pominout další půvabný film, komedii století S tebou mě baví svět (1982). Tři tatínci v podání Júlia Satinského, Václava Postráneckého a Pavla Nového, kterým jejich manželky na každoroční zimní pánskou jízdu přibalí jejich ratolesti, se do srdcí diváků a divaček zapsali nesmazatelným písmem. Řada komických scének by v tomto filmu bez sněhu jednoduše nebyla myslitelná, a proto do naší dnešní desítky patří a má zde své čestné místo.

Pokud obrátíme své zraky poněkud hlouběji do historie českého filmu, bezpochyby narazíme na známou postavu trochu bručounského revizora, který se po letní dovolené vydává ve druhém pokračování pro změnu na hory, aby zde zkontroloval svého syna. Věříme, že název filmu po tomto krátkém nastínění děje není nijak těžké doplnit, řeč je o komedii Anděl na horách (1955). A opět zde máme zimu, sníh, lyžování a řadu komických situací, které si mnozí z nás rádi připomenou.

Nyní jsme si představili pětici filmů, které zastupují produkci z českých luhů a hájů či spíše z našich hor, a než obrátíme zraky do zahraničí, vzpomeneme ještě na několik filmů, které nás namátkou při tomto ohlédnutí napadly. Sníh může přinášet spoustu radosti, ale také může přinést i dost starostí, zejména když je ho moc a vznikne Kalamita (1981), jak se to stalo ve stejnojmenném filmu Věry Chytilové s Bolkem Polívkou v hlavní roli. V nemocnici malého města se odehrává komorní film Městem chodí Mikuláš (1992), o malém uličníkovi, který slíbí své malé spolupacientce, že přivede do nemocničního pokoje pravého Mikuláše. Bez sněhu by nebyli ani moderní Snowboarďáci (2004) s Vojtou Kotkem a Jiřím Mádlem, nebo další kouzelná televizní komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) s nezapomenutelným Tomášem Holým.

Také celá řada zahraničních filmů by bez sněhu nemohla vzniknout nebo by měla poloviční kouzlo. Bez bílé pokrývky se neobejdou lyžaři a bez ledové plochy, kromě krasobruslařů či hokejistů ani závodníci na bobech. A když jsou těmito závodníky čtyři kluci z Jamajky, země slunce, tropických plodů, výborného rumu a ultrarychlých sprinterů, kterým se nepodaří kvalifikovat na letní olympiádu, a proto se rozhodnou zúčastnit té zimní, je o zábavu postaráno. A není ani divu, že se jim říká Kokosy na sněhu (1993).

Památnou větu paní McCallisterové na palubě letadla letícího z Ameriky do Paříže: “Mám pocit, že jsme doma nechali něco důležitého,” si jistě vybaví všichni, kdo sledovali filmovou sérii o vynalézavém klukovi Kevinovi, který zůstal o zimních svátcích Sám doma (1990). A dokázal se postarat nejen o sebe, ale také o lupiče, kteří se rozhodli vykrást z jejich pohledu opuštěný dům. Film se svého času zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejvíce výdělečná komedie v kinech. Celkem film vydělal neuvěřitelných 533 milionů dolarů. Dnes jeho kouzlo už trochu vyprchalo, ale i tak nás baví stále dál.

Čas vánočních svátků, který se pro filmaře stává vhodným prostředím pro rozvíjení a splétání lidských vztahů, byl hojně využitý v komedii Láska nebeská (2003). Romantická komedie, která v sobě netradičně mísí hned několik příběhů a typů lásky, zaujala jiskřivým humorem, skvělým hereckým obsazením (Bill Nighy, Laura Linney, Liam Neeson, Emma Thompson, Keira Knightley, Alan Rickman, Hugh Grant, Colin Firth či Rowan Atkinson) i výrazným hudebním doprovodem.

Sněhová kulisa také uvádí a uzavírá další z nezapomenutelných britských komedií o trochu kulatější “třicítce”, která touží jako celá řada jiných žen shodit nějaké to kilo a najít opravdový vztah. Její příběh, který zpočátku vycházel na pokračování v novinách a poté knižně, uchvátil Británii a následně téměř celý svět. A to také zásluhou filmového zpracování Deníku Bridget Jonesové (2001). Tvář filmové boubelce propůjčila Renée Zellweger a dvojici jejích nápadníků vystřihli Hugh Grant a Colin Firth.

Ani tentokrát nezapomeneme na film určený dětem, který však mají ve velké oblibě také dospělí, a to na animovanou Dobu ledovou (2002), na jejímž již třetím pokračování se nyní usilovně pracuje a do českých kin by měla zavítat 2. července 2009. Nesourodou zvířecí trojici – mamuta, tygra a lenochoda (nesmíme však zapomenout ani na půvabnou pravěkou veverku), která najde roztomilé lidské mládě, spojí společná cesta, při níž hodlají navrátit prcka rodičům.

A na závěr ještě letem světem připomeneme další “zasněžené” filmy. Jak je možné, že někde, kde nikdy dříve nesněžilo, padá sníh, se mimo jiné dozvíte ve filmu Střihoruký Edward (1990) v podání Johnyho Deppa. Mnozí se rádi pobaví u bláznivých Vánočních prázdnin (1989) rodiny Griswoldových či ještě bláznivější Lyžařské akademie (1990), což byly hity počátku devadesátých let. Na herce Brada Pitta jakožto horolezce, který se souhrou okolností stal přítelem mladého dalajlámy, se lze podívat v Sedmi letech v Tibetu (1997). Z dalších novějších romantických komedií, jimž jako kulisa posloužilo období bílých svátků, vzpomeňme závěrem ještě na Prázdniny (2006) s Cameron Diaz, Kate Winslet, Judem Law a Jackem Blackem.

Redakce