Videoservery – kam s videem na web?


Pokud vás baví sledovat kratší filmové klipy, například vtipná domácí videa, či hledáte na internetu videoklipy k písničkám, ale také třeba ukázky z filmů, upoutávky, někdy dokonce celé filmy a pořady, to vše můžete najít na stále populárnějších videoserverech. A na většinu z nich také máte možnost svá vlastní videa nahrát. Takže pokud vlastníte vydařená videa z oslav, amatérské filmařské pokusy či rozverné kousky domácího mazlíčka a chcete je ukázat známým i celému světu, můžete využít on-line služeb celé řady serverů, kterých se za poslední roky vynořilo hned několik, a to i ryze českých. V říjnu 2008 navíc bylo počeštěno i ovládání známého serveru YouTube.cz, takže se zde otevřely možnosti i těm, kdo se mu dosud kvůli anglickému prostředí vyhýbali.


Předem je nutné upozornit, že tyto servery stále více hlídají dodržování autorských práv, proto na ně nesmíme zapomínat. U vlastních videí (pokud k nim ovšem nevložíte př. nějakou autorským právům podléhající hudební stopu) něco podobného však nehrozí, a tak vzhůru k jejich zveřejnění. Na většinu serverů je nutné se před nahráním videa zaregistrovat. Kam tedy s videem? Vysokou návštěvnost lze čekat na obrovském a světoznámém YouTube.cz, kde se nyní můžete bez obav v rámci české lokalizace pohybovat, aniž byste měli problémy s porozuměním jeho funkcí. Na YouTube je možné sdílet videa pouze do 100 MB a 10 minut délky, delší je možné jedině rozstříhat na více dílů.

Partnerem YouTube a dalším obrovským videoserverem, kam ovšem můžete nahrát video jakékoli délky, která nesmí obsahovat pornografii, a pozor je opět nutno dát na obsah podléhající autorským právům, je server Google Video. Jeho ovládání je zatím stále ještě anglické, ale lze předpokládat, že i zde se časem češtiny dočkáme. Zatím však není známo, kdy se tak stane, ani zda je to skutečně v plánu. K dalším zahraničním videoserverům patří například Metacafe, Spike, Yahoo Video, vSocial nebo MSN Video. Videa však umožňují nahrávat také některé komunitní a obrázkové servery, jako je kupříkladu imeem.com nebo photobucket.com.

Nyní naši pozornost přesuneme do Čech a částečně také na Slovensko, kde vznikl například rychle se rozvíjející server CekniTo, jehož českou verzi najdeme na stránkách CekniTo.cz. Momentálně zde již najdete přes 30 000 videí, pro ukrácení dlouhé chvíle také jednoduchý chat. Server se vzhledem, pravidly i funkčností netají inspirací převzatou z YouTube.

Největší proslulost si zatím získal český server Stream.cz, kde najdete videa a pořady, které byly natočeny výhradně pro tento server. Uživatelská videa zde stojí vedle pořadů, které naplňují programové schéma ambiciozní internetové televize. Editoři Streamu hlídají nelegální obsah vcelku ostražitě.

Legrační videa a celé díly populárních seriálů (jako př. Dr. House, South Parku, Simpsonů a mnoha dalších) najdete na serveru Zkouknito.cz. Také zde můžete nahrát vlastní videa, popovídat si v diskuzi nebo př. odebírat novinky přes RSS kanál.

O výsluní vašeho zájmu nyní bojují i další rozvíjející se české videoservery, jako jsou Moje-videa.cz, Myubo, Tatu, slušně se rozjíždějící N-Joy nebo Supervidea.cz. Nyní již je jen na vás, kterou z nabízených služeb zvolíte pro prezentaci svých videí. A nebo kam rádi zavítáte pro příjemné ukrácení volného času při sledování vtipných, hudebních i filmových videí.

Redakce