Trend kurzů svádění


Ve vztazích tápeme všichni. Muži i ženy. Úspěšné seznámení je někdy opravdu oříškem. Před pár lety jsem viděla film Škola svádění, a tehdy jsem jej připsala na vrub zajímavé scénáristické myšlence. Muži, kterým se nedařilo úspěšně navázat partnerský vztah, se objednali do specializovaného kurzu, kde se je to trochu bláznivý doktor P snažil naučit. Na hlavního hrdinu Rodgera uchystal navíc zkoušku nejtěžší, kdy se lektor snažil obloudit jeho těžce získanou a málem snadno ztracenou lásku. Zajímavý nápad, zajímavý film.


Na tenhle film jsem si vzpomněla asi před rokem, kdy jsem narazila na informaci, že podobné kurzy se s úspěchem rozvíjejí v sousedním Polsku, a pak ještě jednou, když koncem loňského roku média informovala, že kurzy dorazily již k nám. Mužům mohou být ku pomoci a ženy by se zřejmě měly připravit na zvýšený atak neotřelými či naopak léty prověřenými strategiemi svádění, alespoň vzhledem k úspěšnosti aktivit v zemích, kde se tyto kurzy pořádají (nebo spíše narůstajícími počty účastníků a získanými referencemi, které však nutně nemusí zcela odrážet realitu úspěšnosti většiny účastníků).

Ovšem pozor, kurzy jsou šité na míru mužů, a proto jsou i zde dva hlavní typy kurzů. Muži se mohou přihlásit buď jako zájemci o perspektivní dlouhodobý vztah, ale také třeba jen na kurz, kde je naučí získat ženu pouze na jednu noc. Psychologové muže předem varují, že v těchto kurzech sice pravděpodobně získají poznatky, jak na sebe upozornit, ale už nikoli to, jak případný dlouhodobý vztah dále udržovat a rozvíjet. Pro svůdníky, kteří nehledají vážnou známost, se to zdá být tím pravým ořechovým, ale nad hledači dlouhodobých svazků partnerských visí i po absolvování podobného kurzu otazník.

V sousedním Polsku, v Sopotech, kde kdysi probíhal známý hudební festival, kterého se účastnili i naši zpěváci a zpěvačky, nedávno otevřeli dokonce Akademii svádění. Teoretická část je v ní kombinována, podobně jako ve výše zmíněném filmu, s praxí, při níž jsou muži, detailně poučení o svádění a s nově získaným sebevědomím, vysíláni na diskotéky, do posiloven, ale také třeba na zastávky autobusu, kde je mají uplatnit. Ceny za jednotlivé kurzy se pohybují v přepočtu cca. od 4 000 do 25 tisíc korun. Podobné kurzy existují ostatně například i v Asii, jen mají méně agresivní podobu, rozebírají se při nich hlavně scény romantických filmů.

U nás jsem již před časem jako první vlaštovky, které byly věnovány mužům a technikám svádění žen, objevila stránky: www.qark.net a www.svadeni.cz.
V Čechách jsou některé kurzy svádění, nebo v určitých případech spíše obecněji partnerských vztahů, určeny ne vždy výhradně pouze mužům, a tak pro zvídavé ženy, které by se rády dozvěděly více o tom, co se na ně chystá, a možná nakonec i o zájemce z řad mužů, kteří na naše stránky jistě také čas od času zabloudí, uvádíme jako ukázky webové stránky: www.seduction-school.cz, www.aktip.cz, www.mujvztah.cz

K problematice seznamování v dnešní době by se zřejmě hodila parafráze, že se vztahy a seznamováním je v některých okamžicích života situace sice vážná, nikoli však kritická. Ženy, hledající cesty k pochopení a zaujetí muže, nejsou dnes asi ničím výjimečným, kurzy pro muže však ukazují, že se mnohé mění i na druhé straně barikády. Hlavní věcí zůstává, aby se setkaly ty správné páry, které si vyhovují ve vzájemných představách, ať již jsou jakékoli. S kurzem, i bez kurzu.

Redakce