Když vztah ničí alkohol


To se musí řádně oslavit, slyšíte poslední dobou až příliš často, anebo pouze pozorujete u svého partnera podivné změny v chování a alkohol, který byl připravený pro různé příležitosti a nečekané návštěvy, záhadně vysychá. Štamprlička slivovice na zdraví, dvojka červeného vína či třetinka piva k obědu jistě nejsou něčím, co by výrazně škodilo, ale alkohol, který se stává bližším partnerem než vy, příliš časté návštěvy hospod s pozdními návraty v povznesené náladě, to všechno jsou varovné signály, že už je překračována míra. Závislost na alkoholu dokázala rozbít nejeden vztah a mnohým přinesla znatelné šrámy, nejen na duši. Její zákeřnost spočívá v tom, že dostat se z ní musí chtít partner sám.
A tato cesta není vůbec snadná, záleží na síle vůle a přání. Jenže ta touha po zbavení se závislosti často nepřichází.


Začínalo to možná i celkem vesele. Váš partner byl po pár skleničkách zábavný společník a všude jej vídali rádi. Tehdy se vám to možná ještě dokonce i líbilo. V jiném případě se však také z jinak klidného mírného člověka po nějaké té skleničce stával náhle mírnější i větší agresor, připravený se hádat nebo dokonce i prát. Někteří muži zase v alkoholovém opojení začnou věnovat zvýšenou pozornost opačnému pohlaví. A další skupina se naopak stává spíše apatická.

Zpočátku jste se možná kvůli tomu několikrát pohádali, později jste začaly prosit nebo partnera sledovat jako tajný špión. Začíná začarovaný kruh. Pokud se stal partner závislým, jedinou šancí je jeho vlastní přesvědčení, že s tím musí přestat. Některé ženy si nalhávají, že se jim podaří partnerovi pomoci. Partner občas i naoko spolupracuje, což se však dříve či později provalí. A k “léčbě” této frustrace obvykle zase použije – co jiného než – alkohol.

Navíc není dobré nechat se snadno uchlácholit, existují také alkoholici tzv. “kvartální”, kteří třeba tři měsíce vydrží bez alkoholu, ale poté se k němu v plné síle vrátí, poté zas určitý čas “abstinují” a zase démonu alkoholu propadají. Pro skutečně “vyléčeného” alkoholika prakticky není jiné cesty, než je následná celoživotní abstinence. Je to stejné jako s kuřáky, jedna cigareta – jedno pivo, a kola se začnou roztáčet znovu.

Pokud víte o závislosti předem, je pro vás nejmoudřejší do takového vztahu nevstupovat. Bylo by hezké, kdybyste měla v rukou tu moc jej změnit, ale odborníci jednoznačně varují, v naprosté většině případů nezvítězíte vy, ale závislost. Některým mužům se sice třeba časem otevřou oči, ale zpravidla až ve chvíli, kdy pochopí, že všechno ztratili. Proto pokud žijete v podobném vztahu, možná je opravdu jednou z mála šancí, jak tomuto přerodu pomoci, váš odchod. A hlavně nikdy nedávejte na plané sliby, které už časem beztak máte prokouknuté. Za tu zkušenost to nestojí.

Všeho moc škodí, a to platí i o alkoholu. V přiměřeném množství může být uvolňující a inspirující, v extrémních zničující. Alkohol dokáže s lidmi neskutečné věci. Člověk v něm hledá pomoc a řešení, ale při nesprávném dávkování nachází přesný opak. Pod jeho vlivem zničí nejen vztahy, ale často úplně rozloží a změní vlastní osobnost. Pokud navíc kvůli tomu trpíte právě vy, najděte sílu tomu vzdorovat, v horším případě vás totiž partner může do závislosti stáhnout s sebou. A to jistě nechcete.

Redakce