A zas je tu ten Valentýn


Rok co rok tento svátek rozdělí národ na dva tábory, jedni ho neslaví, mnozí i ze zásady, druzí ho přijali za svůj a říkají – proč ne, je to příležitost říct někomu, jak moc ho máme rádi. První tábor vesměs odporuje, na to není třeba se podvolit obchodníkům a masám a říkat to ve stanovený den, navíc je to podle nich pro nás zcela cizí, zámořský svátek. Rozumět lze oběma názorům, ale proč si z obou nevzít to lepší? Je přece vždy hezké, že svátek oslavuje něco tak krásného jako je láska, i když se u nás dříve neslavil, a na druhou stranu souhlasit s tím, že říkat někomu, na kom nám záleží, a nejen našim láskám, ale také přátelům a rodině, že je máme rádi, by se mělo kterýkoli den v roce.


Ještě je třeba poopravit vžitý omyl, že svátek sv.Valentýna je tradice pocházející ze Spojených států. Jeho historický původ je evropský. Kromě toho se dnes slaví prakticky po celém světě.

Svatý Valentýn:

Svatý Valentýn byl údajně katolický kněz, který roku 269 zemřel mučednickou smrtí. Není známo kdy a jak byl blahoslaven. Jeho svátek se dnes slaví 14. února. Kolem existence a života tohoto světce panují velké nejasnosti. S jeho životem je spojena řada legend. Nejznámější z nich vypráví o tom, že tajně oddával milenecké páry (které navíc obdarovával kyticemi ze své zahrady), a proto byl popraven…

Až do roku 1969 katolická církev formálně uznávala 11 svátků sv. Valentýna. Kromě 14. února k nim patřily 7. leden, 2. květen, 16. červen, 31. srpen, 2. září, 25. říjen, 1., 3., 11. a 13. listopad a 16. prosinec. V roce 1969 byl svátek sv. Valentina formálně stanoven na 14. února římsko-katolickou církví po revizi kalendáře, vydaného na základě druhého vatikánského koncilu. Východní ortodoxní církev jej slaví 30. července.

Obvyklé valentýnské dárky:

– zamilovaná přáníčka, květiny, parfémy, bonboniéry a různé pamlsky, květiny, plyšáci, srdíčka, slavnostní večeře v romantickém stylu, romantický večer na posteli poseté okvětními lístky, nevšední zážitky, společné výlety, kino, koncert

Valentýnská kuriozita:

Přehánění nudismu se nevyplácí. Přišel na to údajně i známý britský kuchař Jamie Oliver, když své ženě vařil slavnostní večeři. Přímo na svatého Valentýna chystal slavnostní pokrm “na Adama.” V okamžiku, kdy se přibližoval k rozpálené troubě, ošklivě si o ni popálil svoje přirození. Tím pádem bylo nejen po romantické večeři, ale i po bouřlivé noci a ještě několika dalších.

Video – Psí Valentýn

Valentýnská přáníčka:

V tento slavný den Ti přeji, hodně pus a taky něhy, plno lásky, plno štěstí, pohlazení i neřestí. Krásného Valentýna!

Jsi někdo, kdo hrozně moc dává, jsi něco, co člověk málokdy dostává, jsi má láska, jsi můj smích i můj pláč a já Ti chci říct, že ve mně to samé máš. Pěkný Valentýn!

Lásko, dnes je Valentýn a chci ti říct, že jsi mi vším. Jsi mi vším, co mám, co já ti jen k tomu Valentýnu dám? Dárek to nebude, ten neukáže, co k tobě cítím, dám ti sama sebe, ať vidíš, jak láskou k tobě svítím. Já vím, že to už víš, ale stejně chci ti být pořád blíž a blíž. Lásko, já miluji tě!

Recept na Valentýnské sušenky

Ingredience:

12 dkg hladké mouky, 12 dkg cukru moučky, 12 dkg másla, 12 dkg mletých mandlí, 1 žloutek do těsta, trochu rumu, 1 žloutek na potření, čokoládová pomazánka nebo nutela na slepení, šlehačka či marcipánové ozdůbky podle fantazie

Těsto je třeba připravit den před Valentýnem. Z jednoho vajíčka oddělíte žloutek a uschováte zvlášť, druhý žloutek použijete do těsta. Mouku smíchejte s cukrem, rozměklým máslem, madlemi, jedním žloutkem a trochou rumu a vypracujte ve vláčné, lehce lepivé těsto. Zabalte jej a nechte odpočinout přes noc v lednici. Druhý den těsto po částech vyválejte na pláty – vždy o síle asi 4 mm – a vykrajujte středně velká srdíčka. Přeneste srdíčka na plech a potřete uschovaným žloutkem rozmíchaným s trochou vody. Pečte při 170°C až začnou lehce zlátnout. Nechte je vychladnout na plechu a vždy po dvou slepte (spodní stranou k sobě) čokoládovou pomazánkou.

Srdíčka můžete ozdobit podle své fantazie a uvážení – př. čokoládovou polevou, marcipánovými ozdobami, cukrovým posypem, nebo čerstvě před podáváním například šlehačkou a jahůdkami.

Valentýnské odkazy:

www.valentyn.com

valentyn.legrace.cz

www.videopohlednice.cz

Krásného a zamilovaného Valentýna!

Redakce