Tohle chci, proto to dokážu!


Síla přesvědčení ve vlastní schopnosti umí překonávat i neskutečné překážky. Někdy však ženy raději rezignují a tváří v tvář svým partnerům a rodině potlačí své vlastní já, svá přání a sny. To, co skutečně chtějí, odloží úplně, nebo aspoň na neurčito. Jistě, že jsou v životě období, kdy je nutné přistoupit na nutné kompromisy, ale každá z nás dobře ví, že i když takové období již skončí, jedeme dál v zaběhnutých kolejích, myslíme na všechny kolem, jen ne na sebe. Pak nastává čas říct si: Dost, teď chci něco já, a to, co chci, taky dokážu!


Dlouhodobá zátěž a pracovní vytížení, které je vedeno pouhou povinností, nutně časem vede k vyčerpanosti a může skončit i depresí. A to by někdy stačilo říci jen prosté – Ne, teď jsem na řadě já. Možná jste už za ten čas, kdy jste se obětovala pro druhé, pozapomněla, co jste to vlastně kdy chtěla. Nemusíte na to přijít hned, pro začátek stačí udělat si hezký den spojený s procházkou, masáží, kosmetikou nebo jinou relaxací a přitom si řádně vyčistit hlavu. Zavzpomínat, co vás kdy bavilo a těšilo. Něco se jistě od té doby změnilo, ale určitě se najdou věci, které zůstaly a dosud jsou pouze na hranici vašich přání a snů, a nebo ještě další přibyly. Uvolněte se, nikam se protentokrát nehoňte, poznání toho, co opravdu chcete, přijde s časem.

Až přijdete na to, co byste si skutečně přála, je třeba si vše také řádně naplánovat. Plány by to měly být samozřejmě reálně splnitelné a pokud možno konkrétní, především však důsledně dodržované. Je jasné, že většina z nás nežije sama, ale je obklopena blízkými, takže někdy je třeba vyslechnout i názory druhé strany a přistoupit třeba na jisté kompromisy. To však neznamená, že se opět vrátíte ke známému modelu – tak dobře, všechno bude tak, jak chcete vy.

Kompromisy mají totiž také své hranice a vaše okolí neustálou péčí zpohodlnělo, takže se mu některé plánované změny nebudou příliš zamlouvat. V tom případě však buďte důsledná a trvejte na svém. Pokud se vám zpočátku moc nedaří prosadit, vyzkoušejte menší fintu: své plány poněkud přehánějte, a až poté přistupte ke kompromisům a ponechte tak partnerovi či dětem iluzi, že vás přece jenom aspoň trochu přesvědčili.

Důležité je se zkrátka nevzdávat při případných prvních neúspěších. Dáváte okolí najevo, že se něco děje, a lidé si nejprve musí zvyknou, Třeba i na to, že jim řeknete ne, i když předtím jste jim všechno odkývala a dělala pak práci za dva. Měla byste umět zřetelně odlišit, kdy jde ještě o laskavost a kdy už se jedná o nepřiměřené využívání. Zkrátka jste změnila přístup, a to je vše – což jim můžete klidně i říci.

Změna životního přístupu patří k nejobtížnějším rozhodnutím a zpravidla je to běh na delší trať. Ale nakonec se to vyplatí. Okolí změnit nemůžete, sebe však v určitých ohledech ano. A už jen tím, že to okolí přijme, také se nakonec promění. Můžete získat větší vážnost i pozapomenutý obdiv v očích partnera. Třeba se vám podaří povýšit v práci nebo ji vyměníte za jinou, která vás bude víc bavit. Stanete se dobrým příkladem pro své děti. Budete se cítit v pohodě, získáte novou energii a chuť do života. Volba je nyní již jen na vás.

Redakce