Varovné signály, že to nebude ten pravý


Někteří muži i některé ženy se jsou pro vztah více než problematické tipy. Pokud vynecháme ty, jimž by bylo nejlepší se vyhnout úplně, kam patří lidé s různými závislostmi, zejména na alkoholu a drogách, pak také násilníci a chorobní žárlivci nebo osoby s různými psychosociálními poruchami a nemocemi, stále zbývá ještě skupinka těch, kteří na první pohled takto rizikovými partnery nejsou, ale již na ten druhý zjistíte, že něco s nimi není v pořádku. Buď je to tím, že jste se s nimi potkali v mylném životním období nebo jejich představy o vztahu se vůbec neslučují s těmi vašimi.


Zjistit, zda váš potenciální partner nepatří mezi muže, s nimiž to nebudete mít snadné, nebo vás čeká nepříjemné překvapení, je lepší ještě před tím, než se zamilujete. Určité signály by vám mohly napovědět. S růžovými brýlemi na nose pak již mnohé budete tolerovat a přehlížet, i když vystřízlivění jednou bude pravděpodobně mnohem bolestivější, než kdybyste vycouvala včas. Jakým mužům je lepší se vyhnout a jak je poznáte?

Emancipace je v dnešní době velice často skloňovaná a někteří muži občas trochu žehrají na to, že od nich ženy očekávají při prvních schůzkách veškerý servis. Je rozšířenou zvyklostí, že pokud muž pozve ženu na schůzku, pak ji zve se vším všudy, tedy uhradí své i její výdaje. Muži tak dokazují svou pozornost a snaží se na ženu vzbudit dojem, ženy zase podle tohoto jednání poznají, co je muž ochoten pro vztah s nimi obětovat. Do jisté míry je to výměnný obchod, časem lze dohodnout podle situace i trochu jiná pravidla, partneři se mohou zvát navzájem, ale první schůzka by zkrátka měla být v režii muže. Proto když na prvním rande váš partner začne rozdělovat útratu a rozlišuje, co jste měla vy a co on, není to dobré znamení. Poměr půl na půl v budoucím vztahu není to, o čem je partnerství. To by mělo být o touze dávat a radosti z přijímání, o vzájemném sdílení, které však není dáno poměrem padesát na padesát. Samozřejmě to neznamená přivést muže po pěti schůzkách na mizinu, ale pokud to není nějaká mimořádná situace, kdy by mu odcizili peněženku, žena to vnímá tak, že muž o ni takto projevuje skutečný zájem.

Někteří muži nejsou běžci na dlouhé tratě, mnozí to ani příliš neskrývají. Není to vždy úplně snadné poznat, ale pokud je žena vnímavá, pochopí, kam míří větou typu: “Se svou bývalkou jsem se rozešel, protože čekala víc, než jsem jí mohl nabídnout.” Tento muž vám tak naznačuje, že dlouhodobý závazek není rozhodně jeho snem. Z různých důvodů se odmítá vázat. Možná jste ho potkla ve špatném životním období, kdy v sobě nepřekonal nějaké zklamání, možná je to jeho povahový rys a jeho životním krédem je, že si chce život hlavně užívat. Zde je nutné zvážit, zda to vyhovuje i vám, pokud ne, tak mu včas poděkujte a odejděte.

První setkání s sebou nese rovněž velké riziko, že zatímco vy už si živě představujete, jak po jeho boku plujete životem, on okamžitě pochopil, že jeho cesta životem povede jakýmkoli jiným směrem, jen ne vedle vás. Prostě zjistil, že ho k vám nic nepoutá a nezaujala jste ho. Pak vás nejspíš čeká rozloučení s obligátní větou: “Zavolám ti.” A vy si uvědomíte, že nevíte, kdy tak chce učinit, ani nenaznačil žádný společný plán, nezdá se, že by se na další schůzku zrovna třásl. Možná mluvil o tom, kolik má práce a že dopředu moc plánovat nemůže. Pokud to pro vás není dost varovný signál, pak budete čekat na zavolání, ale pravděpodobně marně. A když se ozvete vy, dozvíte se nějakou průhlednou výmluvu, z níž pochopíte, jak se věci mají. Muž, kterého jste zaujala, se dalšího setkání nebude moci dočkat a minimálně naznačí plán, který později již jen potvrdí. “Ve čtvrtek ti zavolám a dohodneme se,” zní jistě jinak než “Zavolám ti…”

Je pravdou, že ženy rády od mužů slýchají krásná slovíčka a vyznání, pokud však muž řekne, že vás miluje na třetí schůzce, měla byste zbystřit. Ne každý životní příběh je podoben osudovému vztahu Romea a Julie, obvyklejší je, že slovy “Miluji tě” říká v podstatě, že vás chce dostat co nejpřímější cestou do postele. A z četných zkušeností ví, co na ženy funguje. I kdyby ho snad Amorův šíp skutečně takto silně zasáhl, nechá si to nějaký čas pro sebe, aby se nevystavil riziku odmítnutí, pokud byste na tom byla jinak. Rozchod po několika schůzkách, kdy jste se “prostě scházeli”, ač to vnímal už poněkud jinak, ustojí i ve svých očích mnohem lépe, než když mu prásknete dveřma před nosem poté, co se vám upřímně vyznal ze svých citů. Toto riziko zamilovaný muž nepodstupuje.

Muž, který má zájem, jej umí projevit různými způsoby. Více než slova za něho mluví činy. Pokud se zmíníte o nějakém problému, který vás zaměstnává, zkusí vám navrhnout pomoc nebo řešení, případně slíbí, že o tom popřemýšlí. Když bude mluvit o něčem, co pro něho má určitou hodnotu, slíbí vám, že vám to jednou ukáže. Jedná s vámi s úctou a celkově dává najevo svůj zájem a různými způsoby naznačuje, že minimálně nejbližší budoucnost si rád spojí s vaší osobou. Tak by to mělo aspoň na počátku být.

Redakce