Muži po rozvodu


Vzhledem k počtu rozváděných manželství různých věkových kategorií je pravděpodobné, že nějaký rozvedený muž se ve vašem životě může objevit. Někdy je kromě podepsaných papírů při svatbě a při rozvodu manželstvím prakticky nepoznamenaný a bere vše jen jako trochu komplikovanější rozchod, jiného tyto úřední akty přece jenom zasáhly, tím spíš, pokud vina nebyla na jeho straně. Mohou být bez dalších závazků i se závazky, většinou v podobě pravidelných plateb, protože jen zřídkakdy muži mají svou ratolest či ratolesti ve vlastní péči, i když i to se může stát. Jaký bude mít vztah s nimi perspektivu? A pokud jste to vy, s kým byly podepsány rozvodové papíry, co bude dál? Záleží na tom, jaký typ muže to je.


Prvním častým typem je muž šťastně rozvedený, který do manželství vstupoval jako do určitého druhu dobrodružství a pokusu, který nevyšel, a proto dlouho neotálel a rozvodové papíry podepsal s vidinou dalšího dobrodružství bez škrtícího kroužku na prstu. Tento muž se do další svatby hnát jen tak nebude, přišel, ví, o co jde, a má dojem, že už nepotřebuje další zkušenost. Rodinný život není to pravé pro něho, život by si chtěl hlavně užívat. Do budoucna se zaměří na kariéru, koníčky a veselou společnost, a sám sebe vidí v podstatě jako starého mládence, který si bude se ženami užívat bez dalších úředních závazků.

Podobně se rozhodují ovšem také muži, kteří se rozvedli po dlouhodobém manželství, v jejich případě je to však již zralé rozhodnutí a nemá s touhou po dobrodružství až tolik společného. Pokud oba tyto typy mužů vnímají manželství jen jako jednu kapitolu života, kterou právě uzavřeli, dokážou být nad věcí a k předchozí partnerce bývají i poměrně velkorysí. Dětem se budou snažit také dopřát vše, co jim budou schopni nabídnout, občas však spíše prostřednictvím dárků a šeků, tedy bez jejich přímé účasti. Pár let po rozvodu se s tímto typem mužů expartnerka nebude mít problém kamarádsky scházet a společné minulosti se třeba i zasmát.

Nová partnerka bude nucena vyrovnat se s tím, že možná nikdy neuslyší svatební zvony, ale i toto dobrodruhovo prvotní přesvědčení se může náhle změnit, pokud se ve společném životě odehraje něco zásadního, možná při očekávání dítěte nebo pod dojmem nějakého silného zážitku. Jen pozor, pokud má skutečně divokou krev, monogamní partnerský vztah ho nadlouho neuspokojí.

Na životní ztroskotance mezi rozvedenými muži by si žena měla vždy dát pozor, protože vidina růžové budoucnosti po jejich boku je více než zastřená. Zvlášť pokud mají sklony pomáhat si řešit své splíny za pomoci alkoholu, nebo se v nich dokonce skrývá jádro násilníka. To však není vidět zpravidla na první pohled, ale jestliže stane tento typ po vašem boku, při sebemenším náznaku agrese či častém stavu podroušenosti raději hledejte, kudy z takového vztahu pryč. Podobně by vám jistě poradila i jeho bývalá žena, která už za vás pokus o jeho nápravu provedla, ale zjevně neuspěla. Neupravený, stále se vymlouvající, k rodičům se navrátivší či po pochybných ubytovnách nebo po kamarádech bydlící muž rovněž nebude příliš perspektivní partií. V tomto případě může jít o přechodný stav, ale vždy je dobré důvěřovat a přitom také hodně prověřovat.

Bývalým partnerkám dokážou tito muži dělat ze života občas peklo. Rozvod nemusí brát jako bernou minci, ztrátu zázemí řeší prosbami, sliby i výhružkami. Dokud si takový muž nenajde novou partnerku, bude ta bývalá stále cítit v zátylku jeho dech, pokud ho občas za zády nenajde dokonce přímo. Dětem nebude mít co nabídnout, takže spory o výživné budou také běžným “bonusem”. Nová partnerka takového muže nebude mít na růžích ustláno, v lepším případě (pro toho muže) to bude schopná žena se samaritánskými sklony, která jen přidá do svého života “dospělé dítě”, o které bude pečovat, byť to pro ni bude mnohdy boj. Naděje na udržení vztahu však i v tomto případě budou mizivé, pravděpodobně ji to jednou přestane bavit.

Samozřejmě jsou však i muži, kteří se sice nějaký čas z rozvodu oklepávají, ale rodinný život je jim přece jenom blíž než prázdný byt, občasné radovánky a hvězdná kariéra. Vztah jim sice nevyšel, ale časem to zkusí znovu s vědomím, že někde ta osudová žena být musí. K dětem z předchozího vztahu se bude chovat zodpovědně, uvítá i střídavou péči, protože děti jsou pro něho důležitá součást života. K předchozí partnerce se bude chovat korektně a s odstupem, nebude ji mimo případné závazky příliš vyhledávat. Nicméně pro toto jednání však bude důležité, z jakých důvodů k rozvodu došlo.

Nová partnerka, pokud nebyla sama důvodem rozvodu, bude brána jako další regulérní vztah, který se bude odlišovat pouze mírou předchozích závazků a zkušeností. Muž bez závazků se časem spíše odpoutá od minulosti a kromě úředního cejchu nebude rozdíl, zda už někdy v chomoutu byl nebo ne. Vztah s takovýmto mužem je poměrně perspektivní. S dalším případným sňatkem si sice možná dá načas, avšak až dosáhne určité míry vnitřního přesvědčení, že je to krok správným směrem, tak další svatební zvony přece jen zaznít nechá.

Redakce