Jak je to se sexem a afrodiziaky?


Svůj název nedostala podle afrického kontinentu, jak by napovídal začátek slova, ale podle řecké bohyně krásy, plodnosti a lásky – Afrodity. Afrodiziaka jsou prostředky pro povzbuzení sexuálního vzrušení a libida. Dnes se již setkáme s několika syntetickými prostředky, které však spíše jsou ve funkci pomocníka například při erektilní dysfunkci (impotenci) mužů, jako je proslulá viagra. To však nejsou afrodiziaka v pravém slovy smyslu. Ke zvýšení sexuálního apetitu se dlouhodobě používají především různé přírodní prostředky a některé pokrmy. Které z nich patří k nejpoužívanějším?


Pokud někdo bude přísahat, že právě to které afrodiziakum mu zaručeně pomáhá, pak to není nutné zpochybňovat, i kdyby vědecké výzkumy prokázaly něco jiného. Důležitější totiž často je, že už jen tento dojem pomoci působí pozitivně na lidskou psychiku, a ta dokáže v této oblasti zázraky. Lidstvo například dlouhou dobu věřilo v účinek kořene známé mandragory lékařské, která je z dnešního pohledu nejen neúčinná, ale také jedovatá (to bývá celá řada léčiv, proto je třeba je dávkovat vždy v přiměřeném množství). Kdo tedy přehnaně konzumoval mandragoru, mohl jí být lehce přiotráven a mít dojem, že to je ten kýžený účinek. Na výsluní se proto držela dlouhá staletí.

I různé další, vesměs více či méně jedovaté rostliny a jejich kořeny se používaly hlavně ve starověku a ve středověku, kdy byla víra v afrodiziaka velmi silná. Nezřídka byla příprava těchto povzbuzujících prostředků či všelijakých nápojů lásky součástí čarodějných obřadů. A co ze “zaručených” prostředků přetrvalo dodnes? Stále existují některé mírně jedovaté, případně omamné látky, drogy, před jejichž využitím je však nutné důrazně varovat, přinejmenším už kvůli možné otravě, vedlejším účinkům nebo vzniku závislosti. To platí například pro kokain a opiáty jako je opium z máku, které sice může za jistých okolností podpořit něhu a erotickou fantazii, ale po vystřízlivění se projevují abstinenční příznaky v podobě deprese, průjmu, zvracení i poruch krevního oběhu.

Pokud chcete povzbudit vášeň, raději tedy sáhněte po některých potravinách, které nesou nálepku, že působí jako afrodiziaka. Hojnější konzumace celeru, křenu a zázvoru či vonné silice levandule a meduňky, případně výtažky z ženšenu vám v zásadě neublíží. Tyto potraviny a látky naopak doplní váš organismus o potřebné minerály a vitamíny, které tělo posílí, a tím pádem podpoří vaši sexualitu. Pro podporu libida je mj. třeba mít tělo dostatečně zásobené selenem, zinkem, draslíkem či vápníkem, a také samozřejmě vitamíny, především trojicí B6, C a E. Zkoušet můžete účinky koření, například skořice, zmíněného zázvoru, chilli papriček, muškátového oříšku nebo hřebíčku, touhu podporují i látky obsažené ve včelí mateří kašičce. Povzbudivě působí rovněž jídla s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou vejce, ryby či kaviár. Ať tak či tak, bez lásky a vzájemného zaujetí nikdy nedosáhnete vytouženého výsledku, i kdybyste zkonzumovali, vypili a rozprostřeli kolem sebe vůni všech afrodiziak světa.

Redakce