Febiofest 2009


16. ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest se odehraje v Praze 26. 3. – 3. 4. 2009 s několika následnými regionálními ozvěnami v ČR a se samostatnou slovenskou částí. Prvním ohlášeným hostem, který by měl osobně uvést svou retrospektivu v tradičním Kině osobností, je režisér Wim Wenders. Festival dále přináší přehlídku současné dánské kinematografie, objevnou retrospektivu francouzské nové vlny, která slaví půl století od svého začátku, a česká filmová kritika udělí na závěrečném večeru vedle Ceny Kristián také novou cenu za nejhorší film.Dramaturgický tým pod vedením ředitelské dvojice Hana Cielová a Štefan Uhrík v rámci Febiofestu 2009 zmapuje současné filmové dění prakticky ve všech zemích světa, přičemž značná část filmů pochází z uplynulého roku. Programová skladba XVI. Febiofestu navazuje na předchozí ročník. Festival pokračuje v orientaci na hrané filmy. Už tradičně nabídne Febiofest divákům možnost setkání s významnými tvůrci současného světového filmu v KINĚ OSOBNOSTÍ. Každý den představí festival snímky slavných režisérů nebo hereckých osobností. Letošní festival by měl poctít svou návštěvou režisér (a fotograf) WIM WENDERS. Autor Buena Vista Social Clubu, Nebe nad Berlínem nebo Lisabonského příběhu představí obsáhlejší retrospektivu svých filmů.

Sekcí 50 LET FRANCOUZSKÉ NOVÉ VLNY si letos připomenou začátky tohoto zásadního fenoménu, který jsme si zvykli označovat jako francouzská nová vlna. Přestože nešlo o žádnou organizovanou skupinu režisérů a nelze tedy jednoznačně určit počátek, všechny zásadní iniciační filmy jako Krásný Serge, Bratranci (oba natočil Claude Chabrol) nebo Nikdo mě nemá rád (r. Fr. Truffaut) měly premiéru v roce 1959. Zvláštní retrospektivu bude mít současný dánský film. Poté, co se vloni Febiofest věnoval blíže kinematografii norské a estonské, pokračuje tímto festivalovým blokem v mapování tvorby severských zemí.

Tradiční tematické kino, se kterým každý rok vyjíždíme za diváky do terénu (v minulosti např. na nádraží, poštu, do nemocnice, školy, nebo na soud…) bychom rádi letos umístili do některého z pražských nákupních center a uvedli v něm filmy odehrávající se v prostředí prodejen, nákupů, módy a zábavy.

Vstupné: pražská část Febiofestu bude přístupná za 79 Kč (Febiofest Junior jen za 39 Kč)

Zdroj a více informací: www.febiofest.cz

-red-