Thinspiration – inspirace zdraví škodlivá


Každý z nás čas od času nabývá dojmu, že všechny šokující věci už viděl nebo dokáže předem odhadnout, pak ale při náhodném hledání na internetu narazí na články, respektive celé blogy, nad kterými mu zůstává rozum stát. Zdálo by se, že společnost už pochopila, že chlapecké postavy modelek si vybírají módní návrháři jako určitá ozdobná “ramínka” na šaty a s realitou nemají mnohé společné. Dokonce se na mola postupně vracejí i ženy s klasickými křivkami a všude se píše o tom, jak se do časopisů retušují fotografie, mluví se o mentální anorexii a bulimii jako o velmi závažných nemocech, a náhle narazíte na blog, jehož nadpis často bývá cosi ve stylu “pro ana”, “for ana”, “thinspo” či “thinspiration” a nestačíte žasnout.


Jídelníčky, které jsou na pokraji hladovky, rady na hubnutí a cvičení, fotografie dívek, jimž spočítáte všechna žebra, a pod nimi je obvykle napsáno nějaké přání či konstatování pisatelky, že tak si představuje ideální postavu a že se jí snaží dosáhnout. Dívky se sdružují do celých blogerských komunit, a pokud se někde objeví jakákoli negativní reakce, nesmlouvavě, ostře, případně až agresivně dotyčného smělce odbudou.

Dívky, které mají dojem, že je svět nechápe, mají anorexii dokonce jako svůj životní styl. Zkratka pro-ana (anglicky for ana) neznamená nic jiného než zkratkou vyjádřený souhlas s životním stylem vedeným v duchu anorexie. Odmítají přijmout tvrzení, že anorexie (záměrně označovaná jako mentální, tj. duševní) je nejen poruchou příjmu potravy, ale také závažným psychickým onemocněním, které je spojené s nereálným pohledem na vlastní tělo. Thinspiration, tedy inspirace v (extrémní) štíhlosti je pouze jiným pojmem pro totéž.

Některé dívky pravděpodobně zachrání konec puberty, pro kterou je určitý vzdor vůči rodičům a společnosti charakteristický, jiné mohou na toto své nerozumné počínání doplatit doživotními zdravotními komplikacemi, některé bohužel i životem. Nad podobnými stránkami se každému soudnému návštěvníkovi zastavuje dech a přemýšlí, kde se tato nyní rostoucí vlna vzala? Anorexie byla dříve spíše nemocí jednotlivců, případně kamarádek, matek a dcer, anebo i některých mužů, internet však spojil podobně “smýšlející” do komunity, která nabývá na síle, a to je velmi varující postup. V jednotě je síla, a zatímco jedinci je i přes komplikovanost a záludnost této choroby vhodným léčením a terapií možné pomoci, někomu, kdo má tak silnou oporu, která by se svým fungováním dala připodobnit k náboženským sektám, jež také pracují s lidskou psychikou a absolutními normativními názory, se bude pomáhat výrazně hůř. A po fázi “léčení” bude hrozba recidivy mnohem větší.

Konání těchto (v naprosté většině případů) děvčat je odrazem dnešní hektické doby a zřejmě i nedostatečné péče dospělých a rodičů o vztah k dětem. Bude nyní věcí spolupráce rodin, lékařů a vůbec celé společnosti, aby se tímto problémem všichni zainteresovaní začali vážně zabývat. Společnost poskytuje lživé mediální prostředky a propagaci nezdravé štíhlosti, rodiče nevěnují dětem dostatek času a ostatní bývají lhostejní, dokud se daný problém nedotýká přímo jich, ale to je často už poměrně pozdě. Náprava musí začít od každého jednotlivce. Doufejme, že čím více se o tomto problému veřejnost dozví, tím více lidí se skutečně zamyslí nad hodnotami dnešní společnosti a začne s nimi něco dělat.

Redakce