Vztahy, kde to trochu kulhá


Perspektivní, zdravý vztah je snem každého. Jenže ve vztazích se potkávají různé individuality, a ne všechny do sebe zapadají jako přesná kolečka hodinového stroje. K tomu, aby se stroj správně rozběhl, je ho třeba někdy více, někdy méně obrousit, v některých případech nezbývá nic jiného, než kolečka od sebe oddělit a zkusit je využít v jiném strojku, kam budou pasovat lépe. Pokud je vše v pořádku, mohli byste potvrdit všechny kolonky dotazníku o vztazích, kde byste odsouhlasili, že váš vztah je o vzájemné náklonnosti, úctě, empatii, komunikaci a svobodě. Ne vždy to tak však bývá.Váš partner, váš ideál? Samozřejmě je potřeba vidět partnerovy kladné vlastnosti, ale pokud partnera postavíte na piedestal a sami sebe upozadíte, protože zkrátka nikdy nedokážete dosáhnout jeho kvalit, pak ztrácíte kus svého já. Vždy se víc pravdě blíží tvrzení, že nikdo není dokonalý. V takovýchto vztazích obvykle bývá na jedné straně dominantní vládce a na druhé jeho poddaný, tedy o rovnovážném vztahu se rozhodně nedá mluvit. Idealizace nepřináší obvykle nic dobrého, z vašeho partnera snadno udělá povrchní osobnost, které třeba časem nebude váš obdiv stačit a půjde ho hledat jinam. Případně s vámi bude jednat jako s “kusem hadru”.

Z vás pak učiní buď toho, kdo se přizpůsobuje a klaní jeho velebnosti, nebo se snaží sám dosáhnout dokonalosti, jenže to není cesta k zdokonalování sebe jako svobodné bytosti, ale pouze snaha být tak dokonalý, aby se druhému zalíbil. To jsou však nereálné představy, které vedou do království bolesti a slz. Jedinou rozumnou cestou je přestat se klanět a pídit po tom, co je nejlepší pro partnera, ale věnovat se tomu, co je nejlepší pro vás.

Je vaše společná realita spíše virtuální? Dnešní moderní technologie tomu napomáhají. Některé vztahy se nežijí bok po boku, ale spíše on-line a off-line. Místo reálného vztahu se lidé potkávají prostřednictvím e-mailů, SMS, chatů a komunikátorů, v reálu za sebou sem tam zaskočí, zpravidla o víkendu, když se jim zasteskne po skutečném objetí, a pak zase hurá do virtuálna, kde se cítí v bezpečí. Takovýto vztah vyhovuje většinou těm, kdo mají ze skutečného vztahu strach. A ten se může velmi snadno potvrdit, pokud nakonec přece jenom partneři přejdou do reálného vztahu a náhle teprve začnou prožívat zátěžové situace, které je řádně prověří. A vzhledem k tomu, že nejintenzivnější období, kdy se druhému snáze vše odpouští a toleruje i se na jeho specifika zvyká, mají odžité mimo tuto realitu, hrozí vztahový kolaps i rychlý konec.

V lásce jste tři a více? Vztahy dnešní doby jsou poznamenané tolerováním nevěr, které mohou být dokonce vícečetné. Někdy se ocitnete vy nebo partner v situaci, kdy u více partnerů nacházíte vámi vysněné vlastnosti, jenž ne všichni mají všechny, a tak se pro jedny nedokážete vzdát druhých. Prožít tak lze dokonce celý život, zda je plnohodnotný, to musí posoudit každý sám. Nevěra jako taková s následným odchodem za jiným partnerem či horkotěžkým slepováním vztahu původního, je pak kapitola sama pro sebe.

Jste sami na lásku? Je váš vztah pouze o sexu? Máte převrácené úlohy? To jsou další tři typické neduhy. Tam, kde láska není opětována, je samozřejmě lepší jí dát vale a jít o dům dál. Vztah založený výhradně na sexu, pokud je to oboustranné, nějaký čas fungovat bude, ale ženská potřeba citové odezvy jej jednou velmi pravděpodobně ukončí. A co když se úlohy převrátí a žena spíše jedná jako muž a muž jako žena? Pokud to oběma stranám vyhovuje, tak nakonec proč ne, ale to bývají spíše výjimky. Dnešní doba sice umožnila ženám vyrovnat se v mnoha ohledech mužům, ale i při tom by neměly zapomínat být ženami. A muži by tváří v tvář této změně žen neměli propadat do opačných extrémů. Pak je šance navrátit vztahům jejich otevřenost, zdraví i vyrovnanost.

Redakce