Pihy, znak krásy nebo ošklivosti?

pihy_m
Zrzavé vlasy, citlivá pleť a pihy jdou obvykle ruku v ruce. Také mnohé další, vesměs světlovlasé ženy s bledší pletí o pihách vědí své, zejména v letních měsících. Předsudky o pihách, které byly v minulosti znakem nižšího stavu, protože šlechta se zpravidla snažila zbytečně nevycházet na slunce, na rozdíl od venku pracujících vesničanů, se v určité jiné podobě dochovaly dodnes. Je pravdou, že svého času bylo módní domalovávat či nalepovat umělou pihu blízko nad ret nebo na tvář, což bylo považováno naopak za znamínko krásy. Rozdíl však je, když máte na tváři znamínko jediné a když váš obličej připomíná noční oblohu plnou rezavých hvězd. Odlišný vzhled pleti, zejména v obličeji, pocítila mnohá pihovatá holčička či chlapec v dětství. I v dospělosti, kdy už se pro mnohé stanou právě tímto charakteristické a specificky krásné, si však některé ženy přejí, aby aspoň občas svou pleť zbavily těchto znamínek.


Pihy jsou v podstatě kožní vada, při které je nerovnoměrně rozložen kožní pigment. Jsou to žlutohnědě ohraničené skvrny na lidském těle obsahující zvýšené množství kožního pigmentu (melaninu) a vyskytují se především na obličeji a na rukou, ale i na dalších částech těla. Jejich výraznost se zvětšuje se zvýšením intenzity slunečního záření, jemuž je vystavena kůže, proto se jich v létě objevuje víc. Predispozice k výskytu pih jsou dány geneticky.

Hlavním preventivním krokem, pokud se ženy chtějí vyhnout “vyskákání” pih, je nevystavování své kůže příliš na slunci. Dnes již není i zásluhou varování lékařů před výskytem zhoubného kožního melanomu v nadměrné oblibě dříve tak módní opalování a vzhledu opálené kůže lze v krajním případě dosáhnout i jinými prostředky, proto není nutné svou kůži vystavovat nadměrné sluneční zátěži a v létě při nutném pobytu na slunci obličej stínit například slušivým kloboučkem.

Odstranění pih je možné různými způsoby, nejjednodušší, nejlevnější, ale také krátkodobou cestou je využití některého z kvalitních bělicích prostředků. Dražší, o něco trvanlivější, ale ani v tomto případě ne definitivní, je ošetření laserem na specializovaném pracovišti.Obě metody je samozřejmě pro větší efekt nutné spojit s vyhýbáním se slunci a používáním krémů s vysokým ochranným faktorem. Pro citlivou pleť vystavenou prvnímu intenzivnímu slunci na jaře, ale příkladně i při zimním lyžování, je třeba využít přípravku s ochranným faktorem 30. Odborníci doporučují také užívání betakarotenu.

Někdy se mluví o odstranění pih v souvislosti s melanomem, jedná se však o nepřesné označení, protože pihy samy o sobě nebezpečné nejsou. Melanom může vzniknout z jiného kožního útvaru, který se označuje také jako mateřské znaménko a na rozdíl od pih je přítomno trvale bez ohledu na intenzitu slunečního záření, pouze se s věkem obvykle poněkud zvětšuje. Nadměrná intenzita slunečního záření však v něm může podnítit rozvoj melanomu, tj. rakoviny kůže. Pokud si tedy všimnete, že některé z těchto znamének začalo povážlivě růst i nad úroveň pokožky, krvácí nebo svědí, neváhejte a navštivte kožního lékaře.

Redakce