Dítě a astma

diteastma_m
Zdraví dítěte je jedním z největších přání rodičů, a proto pokud se objeví zdravotní komplikace, snaží se jejich dopad alespoň minimalizovat. Některé nemoci nebo jejich následky si dítě s sebou nese prakticky již dále po celý život, avšak správný přístup od počátku může dítěti jeho nepříjemný úděl ulehčit, ba umožnit i jeho vyléčení. K podobným případům patří i dítě, které je od raného dětství nuceno potýkat se s astmatem. Jeho podoby a stádia jsou přitom u jednotlivců různá a podle statistik se určitý druh astmatu projevuje u každého desátého dítěte.V případě astmatu je třeba udělat správnou diagnózu, z níž lze potom dále vycházet při léčení. Mezi typické příznaky patří dušnost, sípání a suchý kašel. Za příčinu astmatu se považuje znečistěné ovzduší, alergie či dědičné dispozice, souvislost však podle výzkumů má také s psychickýcm rozrušením. Příznaky se pak zhoršují v čase nachlazení, v prostředí s abnormálně zvýšenou vlhkostí či v blízkosti hlavních dopravních spojů a na jiných místech s výrazně znečistěným ovzduším.

Pokud vaše dítě dostane astmatický záchvat, snažte se zachovat klid a co nejdříve jej dopravit k lékaři. Lékaře nezapomeňte upozornit na všechny léky, které dítě aktuálně užívá, byť přímo nesouvisejí s léčbou astmatu. Samotná léčba astmatu přitom obvykle spočívá v užívání tablet a také inhalačních prostředků. V některých případech dítě musí rovněž omezit tělesnou aktivitu, což však samozřejmě neznamená úplné vyloučení pohybu, pouze jeho jiné zaměření a dávkování. Výrazně prospěšná samozřejmě bývá změna prostředí, tedy přestěhování do méně znečistěné lokality.

Jak správně pečovat o astmatické dítě? Snažte se omezit jeho kontakt s domácími mazlíčky a neumožněte jim přístup do jeho ložnice, ideální je samozřejmě buď zvířata doma nemít vůbec, nebo je mít zcela mimo dům. Je třeba pravidleně utírat prach a aspoň jednou týdně vyvařovat lůžkoviny. Nejlepší je pořídit dítěti postel s hypoalergenní matrací i povrchem. Samozřejmě by se v bytě či domě nemělo kouřit. Plyšové hračky je třeba aspoň jednou měsíčně dát do plastového sáčku, zavřít na noc do mrazničky, kde tak uhynou roztoči.

Dobrou zprávou na závěr je, že více než polovina astmatických dětí se astmatu v dospělosti zcela zbaví. Nejpozději kolem jednadvacátého roku příznaky definitivně odezní. U dalších se alespoň zmírní četnost záchvatů a projevů astmatu.

Redakce