Lžete? Nejste sami

rukavkameni_m
I když každý samozřejmě ví, že lhát se nemá, drobných lží se dopouští lidé prakticky denně. Potvrzují to i anonymní zahraniční průzkumy, podle nichž až 48% žen a mužů s klidným svědomím z úst nějakou tu lež vypustí každý den a 98% zalže alespoň příležitostně. Tuto skutečnost svými výzkumy potvrdili britští vědci. A pravděpodobnost, že by byly poměry v našich končinách až tak jiné, je poměrně nízká. Na první pohled žádné povzbudivé číslo, přesto jistě nijak šokující, pokud si každý sáhne do svého svědomí.Drobné lži si mnozí dokonce časem ani neuvědomují, protože jsou schopni je pojmout do svého života a vědí, že jsou fakticky neodhalitelné, navíc obvykle jde o věci spíše okrajové. Známý je také pojem milosrdná lež. Pak jsou ale i okamžiky, kdy stojíte tváří v tvář někomu, zoufale se snažíte nesklopit oči, abyste přímým pohledem podpořili to, co říkáte, a spoléháte se, že řeč těla vás nezradí. Málokdo dokáže pozorovat v danou chvíli pohyb a rozšíření očních panenek, který lidé vědomě nedokážou jako jedno z mála ovlivnit, což je podle vědců indikátorem lži.

Pokud směřují oči vlevo nahoru, je vše v pořádku, protože partner loví v paměti reálnou informaci, která je v ní skutečně uložena. Jestliže ale jeho zrak ulpívá vpravo nahoře, pak dobrý pozorovatel pravděpodobně načapal lháře, který informaci sestavuje ve své fantazii. Možná však ale tento člověk také jen váhá, jak slova, která chce vyřknout, podat tak, aby dobře vyzněla.

Podle klinických psychologů však častější lhaní není nutně důkazem charakterových vad, ale zejména v posledních letech odráží změny životního stylu, působení stresu a požadavků podávat velký výkon, aby bylo dosaženo společenského úspěchu. Občasná malá lež mnohdy patří k prostředku, který vůbec umožňuje dnešní dobu přežít.

Asi by bylo správné lež jednoznačně odsoudit, ale nic není jen černé nebo bílé. Lháři, muži a ženy, by hlavně neměli komplikovat sobě a druhým život, a tak by si své prohřešky měli především velmi dobře pamatovat. Samozřejmostí je nedopouštět se lží velkých a zásadních, protože pravděpodobnost jejich odhalení je větší a jejich následný účinek se může dříve či později vrátit jako bumerang. Říká se, že lež má krátké nohy. A někdy se k tomu rovněž dodává, že je ale také dokáže výtečně nastavovat. Nikdy se však lží nesnažte ubližovat vašim blízkým, protože i když si to v ten okamžik neuvědomujete, ubližujete tak i sami sobě a některé věci již později nelze vzít zpět.

Redakce