Šperky Swarovski – křehká krása s českými kořeny

swarovski-200Příběh šperků Swarovski, kterými se dnes honosí i proslulé hollywoodské celebrity a všichni, kdo mají smysl pro krásu, by mohl začínat jako pohádka: Bylo nebylo, roku 1860 se v malé vesničce Jiřetín pod Bukovkou na Jablonecku narodil malý Daniel, jehož příjmení mělo jednou oslnit svět ve spojení se šperky Swarovski. U jeho kolébky se vystřídaly samé dobré sudičky, které mu daly do vínku šikovnost, nápaditost a smysl pro krásné věci.


Celý kraj kolem nedalekého Jablonce nad Nisou byl již tenkrát proslulý výrobou krásné bižuterie a šperků. Bižuterní kameny se zde však tenkrát brousily velice nákladně ručně, až začínalo hrozit, že zdejší výrobu šperků pomalu rozdrtí konkurence, především z Francie. Nikdo v té době ještě netušil, že tím, kdo rozvíří místní stojaté vody, bude mladičký a nadmíru zručný Daniel Swarovski, který se právě vyučil brusičem skla.

Jeho šikovnost nezůstala bez povšimnutí, a proto byl velice záhy poslán na zkušenou do Vídně. Ve Vídni se jednoho dne náhodně setkává se známým vynálezcem Františkem Křižíkem a pod dojmem tohoto setkání i nově nabytých zkušeností v oblasti výroby šperků začíná pracovat na projektu elektrikou poháněného brusného stroje.

Stroj si roku 1892 nechává patentovat a nový druh výroby přináší i zpátky na Jablonecko. Zde však v té době není ještě dostatek zdrojů na výrobu potřebné elektrické energie, a tak jako nové zázemí pro výrobu šperků postupně budované značky Swarovski nachází tyrolský Wattens. Odtud už začíná obrovská expanze šperků Swarovski do celého světa, která pokračuje až do dnešních dnů, kdy se s velkým úspěchem v nové vlně zaměřuje i na český trh a vrací se tak ke svým kořenům.

swarovski-prsten Každý, kdo se ozdobí některým z prstenů, náušnic, přívěsků, ba dokonce moderních piercingů z kolekce Swarovski, nosí na sobě kousek z příběhu o zlatých českých ručičkách jednoho dnes již světoznámého jiřetínského rodáka. S oprávněnou hrdostí si můžete vybrat z kolekce šperků Swarovski na www.ozdobse.cz, ať již pro sebe nebo jako dárek pro vaše blízké. Moderními technologiemi zbroušené kameny, imitující pravé diamanty, dělají ze šperků Swarovski skutečný poklad každé šperkovnice. Nepochybně by i sám Daniel Swarovski ocenil, jak krásné šperky se dodnes vyrábějí pod jeho značkou, stejně jako skutečnost, že si své místo na výsluní zájmu našly opět i v jeho rodné zemi.

Zdroj a fotografie: www.ozdobse.cz